tığ örgüyle ilgili

şu fotoğraftaki yastıkların üzeri nasıl örülmüş? tığla olduğunu çözdüm. youtube'da circle diye baktım istediğim değil, spiral diye baktım onlar da değil. nasıldır ya da adı nedir bunun?

assets4.designsponge.com

şöyle bir çizim vermiş ama onu da anlamadım pek hakim olmadığımdan:

assets4.designsponge.com

bilen varsa bir yardımcı olabilirse çok bi sevinirim gerçekten.

@nzlgzn çok sağol. bu mudur dediğin, doğru mu anladım? 4.30'dan itibaren

www.youtube.com
  • dasher  (02.10.11 22:08:57)
bir de her sırayı işlerken arttırarak gideceksiniz.yani bir deliğe iki kez batacaksınız belli aralıklarda.

bana pek tıg orgü gibi gelmedi ya neyse.
  • manifeste  (02.10.11 22:09:37)
batıp ip çekip çıkacaksın sonra tekrar ip çekip ikisinden birden geçireceksin.
crochet denir buna
crochet circle veya spiral diye arayabilirsin.
www.youtube.com 1:30 dan sonrasına bakabilirsin single crochet
  • kediebesi  (02.10.11 22:18:15 ~ 22:19:35)
@manifeste ve @kediebesi, aldığım sitede tıgla yapılacağını söyleyip ikinci linkteki semayı vermiş. o yüzden öyle demiştim. bana crochet'den ziyade zincir çekmis durmus sonra spiral olacak sekilde dikmiş gibi geldi aslında. bunları benzetemedim ona.

edit: ben de öyle aradım youtube'da zaten ama aldığım sonuç yastıktakine benzemiyor ya :/
  • dasher  (02.10.11 22:21:07 ~ 22:22:52)
@nzlgzn, carsafı şerit olarak kesip yumak yapıp onu kullanmış :)

  • dasher  (02.10.11 22:23:25)
crochet ile tığ aynı şey sadece daha kalın.
instructions kısmının linkini verebilir misin?
neyse ben buldum ve okudum
arada bi arttırarak single stitch ile yapmış
dediğim şey yani.
ilk daireyi ufak tut diyo yani az zincirle daireye veya spirale başlayabilirsin. sonrası da verdiğim videodaki gibi ilerleyecek ancak bükülüp küre gibi olmaması için tam daire olabilmesi için arttırarak gitmek gerek işte. genelde en başta her sırada iki katına çıkarılır. sonra iki-bir şeklinde devam edersin.
www.youtube.com
ortadaki delik iyice kapalı olsun istersen de bu teknikle yap.
  • kediebesi  (02.10.11 22:28:07 ~ 22:34:53)
@ hayat aklini konusacak bir filozof uret, sağol :) sanırım dediğin gibi cidden. :) makasla yapmıs ya, kenarlarını kıvırttırarak kesmiş hatta :)

  • dasher  (02.10.11 23:15:40)
aaa süpermiş. ya duymuştum ben de öyle şeyler. aklıma gelmedi bak, ben de eski çarşaf filan arıyorum yastık için, onu bulana kadar poşet deniyim, poşetten bol ne var sanki? :))

tığa da yeni yeni alışıyorum, şişlerden daha zevkli, daha taşınabilir.
  • dasher  (03.10.11 14:06:48)
bu tığ hadisesinin bence doruk noktası tunus veya afgan tığı denilen uzun tığ işi. :)

  • kediebesi  (03.10.11 15:16:56)
@kediebesi olabilir :D onları da bi araştırmak lazım. çok beğendim ve yapmak istiyorum bu yastıklardan. bulucam bi şekilde :)

  • dasher  (03.10.11 18:45:55)