Ram ekleme hakkında

2 tane 667 mhz frekansında 2 gb ddr2 ram takılı şu an anakartımda. elime 2 tane 667 mhzlık 1 gb ddr2 ram geçti. bunları da ekleyeyim mi anakarta, performansa artış olur mu yoksa performansı düşürür mü ? sanki bu tarz bişeyler okumuştum zamanında ama emin değilim.

yok düşürmez gayet takabilirsin.
o performans düşüşü yüksek frekanslının yanına düşük frekanslı koyunca olmakta..

  • gitti gelecek  (18.09.11 19:01:56)
ram'leri gruplayıp o şekilde dual olarak çalıştırmazsan, farklı boyutlardaki modüller birlikte çalışmak zorunda kalacağından dolayı bir miktar performans sorunu yaşayabilirsin. kaldı ki işletim sistemin 32bitse ~3.5gb üstünü zaten hali hazırda kullanamaz durumdasın. kullandığın uygulamalar ya da yaptığın iş, ram'i son hücresine kadar kullanmanı gerektirmiyorsa pek gereği yok. eğer takmayı düşünürsen dikkat et; mutlaka 2'likler bir çift, diğerleri de ayrı bir çift olarak çalışsın.

  • carliston  (18.09.11 19:12:38)
teşekkürler cevaplar için
64 bit işletim sistemi kullanıyorum o yüzden eklemem bir sıkıntı yaratmayacak. peki 2'likleri bir çift diğerlerini bir çift çalıştırmayı nasıl yapabilirim ?

  • hydralisk  (18.09.11 20:14:55)
anakartının kullanım kitabında, ram slotlarının hangi pozisyonda dual çalıştıkları yazar. genelde aynı renkte belirtilmiş slotlar gruplanmıştır. yani 2'likleri aynı renk, diğerlerini de kendi içlerinde aynı renk olacak şekilde takman gerekecektir.

  • carliston  (18.09.11 20:37:41)