kan sayım değeri

kan vermeye gittiğinizde önce kan verebilmeniz için minik bir ölçüm yapıyorlar, kan değerinize bakıyorlar yani, adı da kan sayımıymış. şimdi efendim geçen gün kan vermeye gittiğimde ölçtüler ve benim bu değer 16.9 çıktı. anne ve babamın da her zamankinden 1'er puan yüksek çıktı. gelelim sorulara;

1. bunun yanlış ölçülme ihtimali nedir?
2. bu değerin maksimumu nedir? (oradaki görevli şimdiye kadar en fazla 16.5 gördüğünü söyledi. baktığım test değerlerinde de max sınır 15 ya da 16 gösteriliyordu)
3. eğer yanlış ölçülmediyse bu kadar yüksek değerin bünyeye zararı olur mu? olursa ne olur?

kan bağışından önce yapılan testi soruyorsunuz sanırım. lansetle parmak ucu delinip örnek alınarak hemoglobin değerine bakılıyor (kimi hastanelerde [mesela gazi üniversitesi hastanesi, güven hastanesi] kan bağışı öncesi şırınga ile çekip tam kan sayıyorlar. hemoglobinin normalde maksimum 16 olması lazım. yüksek olmasının bir zararı var mı bilmiyorum ama düşük olması "kansızlık" adı verilen rahatsızlığa sahip olduğunuzu gösterir, o yüzden kan almazlar. sözlükteki hemoglobin başlığını inceleyebilirsiniz.

  • kibritsuyu  (13.09.11 16:26:51)
@kibritsuyu: evet o pıt diye delinip yapılan minik işlemden bahsediyorum. düşük olursa kan almıyorlar onu da biliyorum ama yüksek çıkınca ne olduğunu bilmiyordum. 16 üst sınır diyen var, şimdi de 18 okudum sözlükte, sigara içenlerde 19'a kadar çıkabiliyormuş, sigara da içmiyorum halbuki. 18'in üzerinde diye veremeyen de varmış. çok karışık bilemedim ben onu :/

  • bykush  (13.09.11 19:22:57)