Çocukluğuna inmek

Kişinin çocukluğuna inmek yapılan birşey mi gerçekten? Yapılıyorsa nasıl yapılıyor? Hipnoz olayı da devreye giriyor sanırım...

Bence mumkundur; hatta gun icinde de istemsiz olarak yasiyoruz bunu. hafizamizda yer alan olaylarin birbirini cagristirabildigini ve yasadiklarimizin buyuk bir kismini -ozellikle bizi etkileyenleri- hatirladigimiza gore hastanin bilincaltina inilerek kolaylikla yapilabilir. mesela cocuklugunda en cok sevdigin cizgi filmi hatirlamaya calistiginda , o zamanda yasadigin hos olaylar aklina gelecektir. o olaylar da baska seyleri etkileyecektir. Ama bu etkilesimler kendi basimiza, kendi bilincimizle yaptikca -her ne kadar yasadiklarimiz hafizamizda yer alsa da - fazla yol kat edemeyip diger olaylari hatirlayamayacagiz. halbuki, ortak gecmise sahip arkadaslarinla bu anilar uzerine sohbet etsen cocuklugunla ilgili olaylari daha fazla hatirlayip, bununla birlikte o zaman ki duygularin da aklina gelecektir; yani kismen de cocukluguna inmis olacaksin. Hipnoz ise, bence, bu etkilesimleri kisinin bilincinin kontrolunden alip dogruca bilincalti ile yaptigi icin , hafizana kazinmis olaylari corap sokugu gibi gun yuzune cikartabilir.

Benzer olarak ruyalari da goz onunde bulundur. yillardir gun icinde aklinin ucundan bile gecmeyecek anilarin, ruya sirasinda bilinc altinin hafiza bolgesini uyarmasi ile bu anilarini ruyanda goruyorsun ve "vay be bunu nasil da gordum" diye sasiriyorsun. en azindan bana oluyor bu. Kisaca, evet hipnozla kisinin cocukluguna inilebilir. Yazdiklarimin hepsi sagdan soldan okudugum ama kaynagini hatirlamadigim yazilardan esinlenmis olmaam gerek :S
  • egotm  (01.06.08 23:20:46)