nikon d200 mü canon eos 40d mi?

selamlar. yakın zamanda prosumer dslr sınıfına geçmeyi planlıyorum ve bu iki makine arasında kararsızım. makineyi ciddi ciddi iş için kullanacağımdan en ince ayrıntısına kadar öğrenmek ve kullanabilmek istiyorum. kağıt üstünde karşılaştırma yapınca ikisinin de avantajları ve dezavantajları ortaya çıkmakta. kullananların fikir ve tavsiyelerini bekliyorum.

belli başlı farklardan bahsedeyim,
mağaza fiyatları
*nikon- body fiyatı 1600 dolar civarinda
*canon- body fiyatı 1300 dolar civarında
hayyam pasajı fiyatları
*nikon- body ikinci el - garanti (?) 1000 dolar
*canon- body sıfır- garantili 1200 dolar
~bazı farklar, avantajlar ve dezavantajlar~
*nikon- nikon'un slr'a geçişinden bu yana ürettiği envai çeşit nikon objektifin büyük bir bölümü, d200'de kullanılabilmekte. bu da ucuz objektif sorununu belli bir yere kadar gidermektedir.
*canon- canon'un slr'a geçişinden bu yana ürettiği envai çeşit canon objektifinin küçücük bir bölümü, 40d'de kullanılabilmekte. bu da canon'a ya da sigma-tamron gibi firmalara extra para dökmek demek.
*nikon- crop faktör, 1.5. bu biraz daha büyük bir sensör demek ve bir avantaj.
*canon- crop faktör, 1.6 bu biraz daha küçük bir sensör demek ve ufak bir dezavantaj
*nikon- 10.2 megapixel ccd algılayıcıya sahip,
*canon- 10.1 megapixel cmos algılayıcıya sahip.
*nikon- 12 bit raw çekiyor
*canon- 14 bit raw çekiyor ve sRAW adı verilen 2.5 megapixellik test formatı da var. ufak boyutlu raw çekimler için avantaj.
*nikon- large-fine çekilmiş bir jpeg ortalama 4.5 mb yer kaplamakta (10.2mp)
*canon- large-fine çekilmiş bir jpeg ortalama 3.5 mb yer kaplamakta (10.1mp). bu da storage sorununu az da olsa gideriyor.
*nikon- 11 netleme noktasına sahip. eksi 1'den 19'a kadar exposure value değeri mevcut
*canon- 9 netleme noktasına sahip, 0'dan 20'ye kadar exposure value değeri mevcut
*nikon- 5 fps ardıl çekimle yaklaşık 35 fotoğraf çekebiliyor.
*canon* 6.5 fps ardıl çekimle yaklaşık 70 fotoğraf çekebiliyor.
*nikon- anladığım kadarıyla daha kullanışlı bir metering moduna sahip, en azından matris ölçüm modunun kullanışlılığı dikkatimi çekti.
*canon- metering modu ise 35 bölgeye evaluative edilmiş, bu da canon'a has bir özellik olarak dikkatimi çekti. gerçi bu konuda daha fazla şey bilen insanlar olabilir..
*nikon- autofocus'da ağırlıklı focus point'i gruplar halinde seçmek mümkün, yatay ve dikey gibi.
*canon- autofocus konusuna böyle gruplama fonksiyonu var mı yok mu bilemiyorum.
*nikon- profosyonel diyebileceğim bir kullanıcı, 800 iso ve üzerinde noise problemi yaşadığını belirtti. bu bir dezavantaj.
*canon- henüz 40d kullanan ve noise sorunu yaşadığını söyleyen birini görmedim.
*nikon- 2.5 inch 230 bin pixel çözünürlüklü lcd monitöre sahip
*canon- 3 inch 230 bin pixel çözünürlüklü lcd monitöre sahip
*nikon- 10 çekim moduna sahip
*canon- 11 çekim moduna sahip-3 adet de kullanıcı modu eklenmiş.
*nikon- sensör temizleme sistemine sahip değil
*canon- sensör temizleme sistemine sahip
(verilerin bazılarını dpreview.com'dan aldım)

şimdilik aklıma gelen temel farklar bunlar.
şu da var, elime nikon d200 aldım ve kurcaladım, fotoğraf çektim, nasıl bir makine olduğunu az da olsa biliyorum. ancak hiç 40d kullanmadım. ancak 20d kullandım ve az da olsa makineye alıştım.
bu karşılaştırma sonucu, canon bana daha yakın dursa da özellikle objektif kullanılabilirliği açısından nikon çekici görünüyor. ha şu da var, canon'a biraz daha para bayılıp bir bayonet converter almak mümkün fakat bu da ne kadar sağlıklı olur, fotoğraf kalitesini nasıl değiştirir bilemiyorum.
tavsiyesi ve fikri olanlara şimdiden çok teşekkür ediyorum, oldukça önemli bir konu benim için..

bayonet converter hiç bir işe yaramaz çok kötütavsiye etmem kullandım baktım kenar köşeler kapkara olur ve af yi geçiktirir....
canonun objektifleri biraz daha pahalı ve ikinci el de birazdaha yıpranmış malzemeleri var....
nikon kullanıcısı makineye ve objektife birazdaha özen gösteriyor o yüzden temiz çiziksiz objektifleri mevcuttur piyasada...
canon 40d boyut bakımından ve eli doldurma açısından biraz küçük ve acemiş durmakta...

ancak nikon d200 gayet eli doldurmakta ve d200 deki beyaz ayarıoto mükemmele yakın otomatikte sonuç vermekte
ve birde canonda ince gıcık bir optrutor sesi duyulmakta kişiyyyt diye
ancak d200 tok bir ses mevcut
ve d200 de ch diye bir çekim modu vardır ki sandisk extreme 4 kartla birlikte canavar gibi olmakta adete taramlı tüfekmodunda herşeyi çekmektesindir. buda istediğin kjareni yakalmada çok güzel bir şey...

eskiden canonu seven birisiydim ama nikon mükemmel onu anladım kullana kullana
canon aldığında aklın bu sözlerimden dolayı nikon da kalabilir ama
d200 alırsan aklın nikon d3 kalacaktır.

vay be ne yazdım ha bende...
  • neoyazin  (21.05.08 18:48:26)
bende şunları eklemek isterim ki;
nikon d200 2005 kasım çıkışlı bir makina 2005 teknolojisine sahip bir yerde.
canon 40d ise 2007 ağustosunda piyasaya sürüldü.
canon 40d live view özelliğine sahip bence en büyük farkı bu nikon'dan.

Aslında bu karardan önce mevcut lenslerini düşünsen daha da iyi olur şu anda kullandığın lensleri kullanabilecek misin aldığın yeni makina da?

bunlara ek olarak ben olsam yemem içmem 51 nokta netlemesi, live view özelliği, subject tracking'i bir sürü manyak özelliği ile d300 alırdım galiba :)

arz ederim.
  • salt bath  (22.05.08 09:12:08)
gerçekten çok çok teşekkürler. sanırım 1 hafta içinde canon eos 40d ile buluşacağım. (edit: nikon'un fiyatları inanılmaz fazla olduğu için bu kararı verdim..)

  • paradoxical  (23.05.08 01:57:10 ~ 01:57:47)