Oruç tutarken ölsem

ve ölüm nedenim de açlıktan dolayı olsa, dine göre ne olur bu?

edit: ölümüne oruç tutmuyorsun, bir şekilde açlık ölümü tetikliyor.

intihar

  • in vino veritas  (17.08.11 10:01:50)
iyi de adam ölümüne oruç tutmaktan bahsetmiyo ki, normal orucunu tutarken açlıktan ölmüş, bence cennetlik olursun hacı ama bilemedim tam da .

  • nabruknabruknabruk  (17.08.11 10:03:36)
(bkz: niyazi)

çünkü 13-14 saat aç kalarak kimse ölmez.
  • mayeskuel  (17.08.11 10:05:56)
cennetlikten de öte, şehit olursun islama göre.

başka farzla örnekleyelim. mesela hacda adam tavaf ederken kalabalıktan ezilirse, tıkanırsa şehit oluyor. namaz kılan adam namazda eğilip doğrulmaktan hık diye gidiverirse şehit oluyor. bu da aynı.

adam 13-14 saatte açlıktan yani gıdasızlıktan ölmez belki, tık diye gitmez. ama illa gıdasızlık diye düşünmeyin. açlık yüzünden adamın bilmediği bir sıkıntısının tetiklendiğini, mesela tansiyonunun düşüp bayılırken kalbinin durduğunu falan düşünün.
  • kibritsuyu  (17.08.11 10:07:16 ~ 10:09:38)
açlıktan ölmek kalp krizinden zınk! diye ölmek gibi bişey olmasa gerek. tüm irade, düşünce, muhakeme yapısının bozulacak kıvama gelmesi de birden olmaz diye tahmin ediyorum. insandaki hür iradeyi yok sayarak yaşıyorsanız o başka ama oruç bozmamak için ölümü göze alan birisi de cennete mi gider orasını zekeriya beyaz açık oturumda tartışsın:)

  • loveinaflipbook  (17.08.11 10:07:23)
imam hatip lisesi'ne atandıktan sonra biraz mahalle biraz karı baskısı ile alnı secde görmeye başlayan bir arkadaşım ilk tuttuğu orucun iftarında beyin kanamasından sizlere ömür. 3 gün bitkisel hayatta kaldı. 33 yaşındaydı. kandaki yağ (trigliserid) oranı yüksekti, muhtemelen uzun süre açlık ve ani şeker artışı zaten yağ nedeniyle daralmış ama kendisinin habersiz olduğu damarın tıkanmasını tetikledi.
dini açıdan ne olduğunun zerre önemi yok, pisi pisine gitti.

  • screamshot  (17.08.11 10:11:42)
oruç tutamayacak olana farz değildir. ölümüne sebep olacak kadar güçsüzsen tutman günah, ölürsen intihar olur.

  • in vino veritas  (17.08.11 10:15:36)
Cennetlik olmak diye bir şey varsa bonus sevaplarınızla vip'ten giriş yapabilirsiniz cennete. Yine de arkanızdan Niyazi diyen birileri çıkacaktır.

  • 9kuyruklukedi  (17.08.11 10:16:45)
kalp gözü ile bakarsanız cennetlik olduğunuzu siz de göreceksiniz. cenab-ı mevlam bize orucu farz kılmış, tutmamız için kolaylıklar sağlamıştır.

şaka la şaka bildiğin bok yoluna gidersin :D
  • koskoca devletin adi osmanli len  (17.08.11 10:22:57)
ekşi anket'e de sormak lazım bunu :)

inancım sarsık olduğu için bana göre giden niyazi olarak gider.
  • kimlanbu  (17.08.11 10:43:40)
aç aç gitmiş olacaksın. ne olacağın belli değil. hangi dinin tanrısı varsa yukarda (ki south park'a atıfla belki de mormonlar kazanacak) o karar verecek ne olacağına. belki bir sonraki hayatına oruç kavramını bile öğrenemeyeceğin bir yerde başlayacaksın. ya da bok yoluna öldüğünle kalıp vücudun doğaya hizmet edecek yalnızca.

özetle, soruyu kime sorduğuna göre farklı cevaplar alacağını bilmelisin. hangi cevabın doğru olduğunu da hiç bir zaman kesin kez bilemeyeceksin, bunu da bilmelisin.
  • vejeteryan vampir  (17.08.11 10:54:30 ~ 10:55:47)
Geçen gün Tv'da bir hoca Kıyamate kadar oruçlu sevabı alır diyordu.

  • €xpolerer  (17.08.11 12:01:54)
bence öyle abartılıp yükseltilecek bir şey olmasa gerek, akıl var fikir var mantık var eğer aç kalıp ölecek kadar ya da açlığın tetikleyip öldüreceği kadar din ile gözlerin kapanmışsa, sen din olayını anlamamış bir kişisindir zaten.

  • saiko  (17.08.11 12:07:55 ~ 12:08:13)
sağlık sorunları olanların oruç tutmaması lazım. onlara da fitre vermek gibi bir kolaylık verilmiş.

eğer sağlık sorunun varken oruç tutup da hastalanıp, ölüyorsan artistik bir iş bence. sağlığına dikkat etmeyip bunu da din kısvesi altında kutsal göstermek uygun mu? sonra Allah demez mi ben size o kadar kolaylık verdim ama sen artistik yaptın?
  • mea maxima culpa  (17.08.11 12:17:23)
16 saatlik açlıkla kimse ölmez tabi. Ciddi sağlık sorunu olanların da zaten oruç tutma zorunluluğu yoktur. Bununla birlikte tuttuğu orucun tetiklediği bilgisi dışında bir rahatsızlıktan dolayı ölen kişinin şehit olacağı kanaatindeyim.

  • susel  (17.08.11 12:38:47)
bence; hiçbir şey olmaz.

aynen gidersin öte tarafa. bu konu hakkında detaylı bilgi elinde olmadığı sürece de yapacak birşeyin yok. ama için rahatlayacaksa güzel bir karşılama seni bekliyor diyebilirim demedi deme. hayırlı ramazanlar.
  • ermoo  (17.08.11 12:42:16)
burada ne kadar çok allah varmış...

  • merdümgiriz...  (25.08.11 16:19:20)
ben geçen gün ölüyodum amk.

(bkz: hipoglisemi)
  • drkiraz  (25.08.11 16:42:25)