cam şişede mi süt daha saglıklıdır yoksa karton

kutuda mi?

cam daha iyidir de cam şişe de süt kaldı mı ya?

  • rurouni  (21.07.11 23:12:19)
herşeyin cam olanı iyidir sağlıklıdır, karton olanların içide metalik bişiler kaplı biliyosun

  • korg  (21.07.11 23:13:36)
ruoroni'ye sek ve sütas üretio.

korg'a bilmiodm
  • all girls dream  (21.07.11 23:16:17 ~ 23:16:36)
cam; su için bile en sağlıklısı.

  • semson  (21.07.11 23:17:02)
günlük sütler hala cam şişede. bakkallarda var. tadı pastörizelerden daha güzel ayrıca. cam şişe iyidir.

  • take me rufee  (21.07.11 23:18:19)
"cam sagliktir" yazar pasabahce kavanozlarda. cam candir.

  • dampire  (21.07.11 23:45:24)
cam şişede olanlar pastorize sütler, onların dayanım süreleri daha az.. Bununla birlikte uht sütlere göre pastorizasyon işlemine tabi tutulmuş sütlerde protein ve vitamin kaybı daha çok.
Yani karton kutu daha sağlıklı.

@tamamtamambuldum, ikisi de koruyucu içermiyor.Gördükleri ısıl işlemler farklı sadece, uht sütler de daha yüksek ısılara kademeli olarak çıkartılıyor, içerisindeki sporlar dahi yok oluyor. O yüzden daha uzun süre bozulmadan kalıyor.
  • chaoslord  (22.07.11 00:13:51 ~ 00:17:18)
metal bişeyler dediğiniz şey bir katman ve en üst yüzeyde değil. ayrıca keşke öyle olsa. plastikten daha "doğal" bir şey metal. en azından petrol kaynaklı değil.

Tetra Pak ambalaj malzemesi, (dıştan içe) 7 ayrı katmandan oluşur:

1. Polietilen: Dış etkilere ve neme karşı koruma
2. Baskı mürekkebi
3. Karton: Sağlamlık
4. Polietilen: Yapıştırıcı tabaka
5. Aluminyum folyo: Oksijen, tat ve ışık engeli
6. Polietilen: Yapıştırıcı tabaka
7. Polietilen: Sıvı tutucu tabaka
  • ben smyrna  (22.07.11 00:48:10 ~ 00:48:40)
kısa süreli oda veya buzdolabı sıcaklığında saklama için hiç biri fark etmez. Ancak sıcaklık alternasyonu söz konusuysa ve süre uzunsa cam degredasyon riski taşımadığından daha güvenilirdir. karton dediğin tetrapaklardaki sıkıntı içindeki alüminyum değil(güldürmeyin adamı) polimer katmanlardır.

  • muratk18  (22.07.11 01:19:31)
arkadaş metal bir şey zararlı değildir. sadece içeceğe metalik bir tat verir. ha karton kutu günlük süt ile şişe günlük süt arasında işlem olarak bir fark yok. (uzun ömürlüler ayrı)

geri dönüşüm açısından bakarsanız camın geridönüşümü çok çok daha önemli. kimse ne yazık ki karton kutularını dönüşüme atmaya kasmıyor ama bir sürü insan camları biriktirip kumbaraya atıyor. (atıyorsunuz di mi lan? şişecamda cam kırığı yok diye 1 hafta ne analar ağladı biliyor musunuz?)

bunun dışında pet şişe-cam şişe su arasında inanılmaz bir içim farkı var. ben şahsen seçme şansım olan yerlerde kesinlikle cam şişe tercih ediyorum.
  • darknum  (22.07.11 02:00:06)
muratk18: sıkıntı derken?

  • ben smyrna  (22.07.11 02:48:44)
cam şişe sular eski tip lokantalarda ve kahveler dışında kaldı mı ki yahu?

  • phoera  (22.07.11 02:55:06)
darnum tetrapak kutuların geri dönüşümü çok zor çünkü ben smyrna nın yazdığı gibi plastik metal ve kağıt içeriyor. bunların ayrıştırılması epey enerji vs vs istiyor.

  • kediebesi  (22.07.11 03:41:28)
açıkcası cam ve metal geri dönüşümü konusunda meslekten gelen bilgim var ama kağıt geri dönüşümünü sadece ortaokulda gazete kağıtlarını evde hamura dönüştürdüğüm projem kadar biliyorum. ondan bir şey diyemem.

cam şişe var. mesela gittiğim nargilecide var. plastik şişe de var. ısrarla cam şişede su içiyorum.

bir şey daha ekleyecem :

karton süt kutuları tetra pak firmasının patentinde olan türkiye'de üretilmeyen (ya da üretilse bile patent parası ödenen. detayı bilmiyorum) bir malzeme.

oysa cam öyle değil. tamamen yerli (şişecam hatta şişecam'ın anadolu cam isimli iştiraki) öz sermayelerle üretilen, bu konuda da dünyanın en büyük 2-3 firmasından birinin ürünü olan malzemeler.

o yüzden camı seçin arkadaşlar.
  • darknum  (22.07.11 04:15:30 ~ 04:27:22)
Cam tabii ki.

  • durdenist  (22.07.11 10:12:24)
cam daha saglıklı falan degildir. cam süt dedigin üzeri folyoyla kapalı hava alan birşey nasıl daha saglıklı oldugnu düşünebilirsiniz. hani hava bakteri v.s.
tetrapak denilen daha saglıklıdır. o metal denilen şey üsste durmaz ki zaten gıda yönetmeligine göre uygun degildir. ara katmandadır.
pastörize işlemleri iki süte de aynı şekilde uygulanıyor. kutu süt saha saglıklıdır.
  • exodia  (22.07.11 12:50:28)
exodia, hangisi daha koruyucudur diye sorulmuyor, hangisi sağlıklıdır diye soruluyor. tabii ki cam daha sağlıklıdır. ancak siz kutu sütü açıp 15 gün dolapta tutarsanız o da sağlıksız olur üstünde sadece bir folyo olan süt kadar. ayrıca artık cam şişelerde de sütler plastik kapak ile kapatılıyor. en azından artık daha güvenli kapakları.

  • ben smyrna  (22.07.11 21:53:09)
ben smyrna: sıkıntı konserojen olması

  • muratk18  (23.07.11 14:39:14)