Türk takımlarının isim sonu spor tutkusu

Aradım bulamadım. Zamanında böyle bir kural mı varmış da bir şehir takım kuracaksa sonuna spor ekleyip hadi oldu tamam demiş. Yani sadece şehir ismi olamaz mıymış örneğin liverpool gibi veya farklı olarak mersin idman yurdu gibi..

"spor kulubu"dur dogrusu ama bursa spor kulubu yerine bursaspor deniyor, sivas spor kulubu yerine sivasspor deniyor. sivas veya bursa denmiyor, eskisi gibi kentler arasi kavgalardan kacinmak icin sanirim. cunku birisinde malatyali, bursali, sivasli oluyorsun; digerinde sivassporlu bursasporlu veya kayserisporlu... herneyse.

  • kezzy homeros  (04.04.08 18:34:07)
bir ara her şehrin bir spor kulübü olsun denmişti hükümet tarafından yanlış bilmiyorsam. 1950-1960'lı yıllardaydı sanırım. sonra şehrin sonuna "spor" ekli bir şekilde onlarca kulüp kurulmuş. gerçi çoğu sadece futbolla ilgileniyor.

  • baldur  (04.04.08 18:36:58)
aslında diğer ülkelerde benzerleri vardır. mesela ingilterede ismi united biten bi ton klüp vardır.yada ispanyada atletico ları biliyoruz.ama bana kalırsa türkiyedeki mantığı istanbul dışında kurulan klüplerin,o şehri temsil etmesiyle ilgili.genellikle diğerlerine göre daha az kalkınmış şehirlerde bu var.büyük illere baktığımızda ankarada gençler,ankaragücü yada izmirde karşıyaka,göztepe,altay var.tamamen bulunduğu şehri ve halkını sahiplenme güdüsüyle ortaya çıkmıştır bence.

  • antisilencee  (04.04.08 20:36:35)
soyle de bisey olabilir, spor klubu acmak icin xxxx spor klubu diye lisans ya da izin almak gerekebilir o nedenle zorunludur dolaylı olarak.

  • bryan fury  (04.04.08 23:26:32)
futbolda profesyonel lige geçilmesinden sonra devletin teşvikiyle her ilde belli başlı spor kulüpleri birleştirilerek o ilin adıyla faaliyet göstermeye başladılar. birleşip de ilin adını alan spor kulüpleri direkt olarak 2.lige alındı yanlış bilmiyorsam. ayrıca dikkat ederseniz bu kulüplerin çok büyük bir kısmının 1966 1967 senelerinde kurulduğunu göreceksiniz. o dönemde alınan bir kararla yapılan bir uygulamadır.

  • pispinti  (05.04.08 00:28:47)