"yiyin" mi "yeyin" mi?

soru baslikta... yazarken hangi şekilde yazılır?

yazarken "yeyin" ama yiyin şeklinde telaffuz edilir.

  • pispinti  (04.04.08 01:24:56)
"yeyin" tabii ki. ama günümüzde konuşma dili, yazı diline yansıdığından dolayı "yiyin" zannediliyor.

düzeltme: "yeyin" yanlışmış.

edit: fikir değişikliği
  • deckard  (04.04.08 01:25:39)
yeyin olduğunu söylen arkadaşlar "yemek yeyorum" mu "yemek yiyorum" mu derler ve yazarlar acaba? :)

yiyin'dir doğrusu, sesli harf inceliyor.
  • there is nothing left for me  (04.04.08 01:32:46)
evet "yiyinti" ve "yiyintili" diye kelimeler olduğuna göre doğrusu da "yiyin" olmalı sanırım. ilk cevabımdaki onayın kaldırılmasını talep ediyorum.

  • pispinti  (04.04.08 01:41:22)
-yor eki (ı)yor ve (i)yor şeklinde yerine göre eklenir yani daralma değildir :)
örnek: gel-(i)yor-um

ÖSS zamanını yaşayan ve yaşatan zavallı bir suser olaraktan bunun daralma olmadığını net hatırlıyorum. "ye"mek fiiline gelirken bizzat fiildeki seste düşme oluyor.

neyse "yi"qwertyu sonuçta.
  • there is nothing left for me  (04.04.08 01:41:51)
tamam ama benim dediğime zıt bir şey değil ki :) aynı şeyi ifade ettim. verilen örnekler "başlıyor, kanı­yor, oynuyor" vs. "başla, oyna, kana" köklerine sahip örnekler. bunlar + -yor eki daralmaya örnek tıpkı "yiyor" gibi. çünkü kökte değişme oluyor.

ama "-yor" her halükarda ses daralması yapar derseniz öğrenci jargonuyla "cort"larsınız :) ki, itirazım da bunaydı. kendi (i) ve (ı) da getiriyor demek istediğim. ama bir yerde "-yor eki olan şey daralma değildir" gibi yazmışım sanırım, yanlış ifade etmişim.

bu sohbeti şöyle bitirelim: ekşi duyuru, kazandırır!
  • there is nothing left for me  (04.04.08 01:53:44)
"demek" fiili de "diyip" olmaz bu arada. yemek ile benzeşiyor ya hani, değineyim dedim :)

  • supergirl  (04.04.08 02:06:21)
yeyin gari..
yimeyin.. yeyin
(bkz: yemeyin)
  • porsgemsheniark  (04.04.08 02:41:41)
Yeyin olcak abi o bakma sen bu elitlere:P Ben de "yemek"ten, "demek"ten yeyin diyorum. Gittikçe kibarlaşıyo dil, kaba olanlar, direnenler kazanacak! (du baken daha ne kadar saçmalıcam ehah)

  • colonizer  (04.04.08 10:29:40)
'yiyin efendiler' demisti cem karaca.

  • pyro clustic flow  (04.04.08 15:22:32)
yemek eylemine gelen eklerden sorunun çözümünü bulmak mümkün olabilir.
burada kafa karıştırıcı olan kök ile ek arasına giren "y" harfidir. bu yüzden pispinti'nin ilk akıl yürütmesi aslında akla yatkındır; fakat kendisinin de sonradan ikna olduğu gibi, yanlıştır.

buyrun örnekler:
yi-y-ecek (ye-y-ecek değil)
yi-y-en(ye-y-en değil)
yi-y-erek(ye-y-erek değil)

haliyle sevgili pyro'nun verdiği örnek duruma şahane bir açıklama getirmektedir.

"yiyin" efendiler
  • hunter the dayworker  (04.04.08 19:38:28)
Siz de bunu yediniz? Eheh doğrudur abi yiyin olcak herhal. Eskiden böyle değildi sanırım. Çok eskiden... (duygusal üç nokta)

  • colonizer  (04.04.08 21:07:40)
"yiyin"
ye- kökünde daralma oluyor..

  • lucita  (07.04.08 12:39:17)