Hem Geometri, Hem Fizik, Hem Coğrafya ve Hem de Olasılık sorusu

Dubai'de, betonarma kütle üzerine çelik konstrüksüyon çıkılarak inşa edilmiş 500 metre yüksekliğindeki bir binanın, boydan 10 metre olan her katında (eni 15 cm derinliği 5 cm boyu 5 m) olan dikdörtgen prizma şeklinde uç uca bağlanmış çelik blokların, Dubai'nin ağustos ayındaki sıcaklık ortalamasına göre (45 C), hacimce genleşme katsayısı yüzeyce genleşme katsayısından 1,12 kat fazla olduğuna göre, binanın ağustos ayında 2 cm yükselme olasılığı nedir?

(çözümüyle birlikte gerekiyormuş.)

%22.47

  • cilgin fantezilerin adami  (17.05.11 23:59:42)
böyle bişeyde olasılık olmaz ki abi, kesin olarak ya olur ya olmaz bu.

  • deeperdown  (18.05.11 00:22:18)
betonarma kütlelerin basıncından yükselme yerine alçalma gözlenir. basınç olmasa düz bi zemindeki çelik genleşerek uzardı ama basınçla birlikte dikey değil yatay genleşir.

(sanki dersin bişeyim hamnakoim)
  • numbernine  (18.05.11 00:23:37)
sanırım verilen değerlere göre kesin sonuç çıkamayacağı için olasılık sorulmuş. genleşme bağlantıları ve beton genleşmesi dahil edilmemiş sanırım.

  • ermanen  (18.05.11 00:34:32)