Mavi Ekran Sorunu

Evet bilgisayar kurtları sorunum şu ki daha önce çok sağlıklı olan masaüstü bilgisayarımda son 3-4 aydır belli başlı programları (her 10 programdan 3'ü diyebilirim) açtığımda mavi ekran geliyor "DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" iletisi ve "P17.sys" kodu eşliğinde...

Açtığım programlar çok yüksek boyutlu yada kompleks olmayabiliyor mesela skype, messengerde kamera uygulaması, bazı oyunlar bu hatayı veren programlar ve aralarında bir ortak nokta yok görünürde. Hatta bazı programlar çalışıyor misal intro geldiğinde mavi ekran veriyor.

Şimdiye kadar amerikan ve türk forumlarını gezdim ancak kesin bir sonuca ulaşamadım. 2 adet DDR2 ram takılı. bunları sıra sıra tek başına her slotta denedim, işletim sistemini değiştirdim farklı sistemler kurdum. Ancak bir sonuca varamadım. Sorunu çözen, en azından tespit edebilen olursa dahi ilan edeceğim... Donanımımı incelemek isteyen olursa DxDiag Sistem tanılama günlüğünü yollayabilirim.

whocrashed programını çekip crashloglardan hangi dosyanın mavi ekrana sebep olduğunu görebilirsiniz.

  • bonjurkes  (14.05.11 15:08:41)
@bonjorkes

Çok teşekkür ediyorum program ile hata veren P17.sys dosyasının Creative Inc. in olduğunu öğrendim. Bilgisayarımdaki Creative SoundBlaster 5.1 ses kartını çıkarıp sürücülerini sildikten sonra sorunum çözüldü. Umarım başkaları da bu başlıktan yararlanır zira yabancı forumlarda hatta microsoft forumlarında bile hatanın tespit edilme yöntemine dair kesin bir bilgi bulunmuyor
  • taqster  (14.05.11 16:23:00)