Pire Limanı'na nasıl ulaşılır? (izmir'den)

İzmir'den gidilecek. Pire Limanı'ndan da Spetses'e geçilecek.

Çeşme'den ya da Kuşadası'ndan feribotlar var dediler ama, doyurucu bir bilgiye ulaşamadım.

Ne sıklıkla vardır, fiyatı kaçadır, bunları merak ediyorum çok.

Ben Çeşme'den Sakız üzerinden Pire'ye gittim. Çeşmeden Sakız'a her gün iki sefer var, birisi sabah diğeri akşam üstü (18:30 falandı). Sakız'a yaklaşık 45 dakikada ulaşılıyor, ardından gece 11 sularında Midilli'den gelen bir gemi buradaki yolcuları da alıp Pire'ye geçiyor. Sabah 7:00-7:30 gibi Pire'de oluyorsunuz.

Biletlerin tamamını (Çeşme-Sakız ve Sakız-Pire ve bunun dönüşü) Çeşme'den almak mümkün. Hatırladığım kadarıyla gidiş-dönüş yolculuğun toplamı 65-70 Euro tutmuştu.

İsterseniz Sakız'a sabahtan geçip, gün içinde bir de Sakız'ı gezebilirsiniz. Ben akşam gittiğim için fazla gezemedim, hava karardı.

Dönüşte boş gemiye Pire'den bindiğiniz için hiç bir sıkıntı yok. Ama gidişte Midilli'den gelen yolcular tam Türk usulü kendilerine ait olmayan koltukları da işgal etmiş olduğundan yer bulmakta problem yaşadım. Tabii yazın en cafcaflı ayında gitmiş olmamın da bunda etkisi olabilir, yani şu dönemde bu sıkıntı daha azdır sanırım.

Budur diyeceğim beyim.
  • sui  (18.03.08 10:34:11)
çeşme > sakız için www.erturk.com.tr
sakız > pire için www.nel.gr

nel'in yeni gemileri gerçekten çok güzel,pireye sakızdan 6 saate varıyormuş sanırım. ben 2000 senesinde gitmiştim. o zaman 14 saat sürmüştü.

yazın gidecekseniz ve grubunuz varsa güverteyi öneririm. yoksa pullman ya da kamarada gidebilirsiniz ama fiyat 3-4 e katlanır. gerçekten çok zevkli bir yolculuk.

son bir öneri ayvalıktan midilliye geçin ordan binin nele(nel midilliden kalkar, sonra sakıza uğrar). kendi memleketim diye demiyorum midilli gerçekten çok güzel. sakız ise hayal kırıklığı.
  • badfan  (18.03.08 13:12:53)
bende çeşmeden sakıza ordanda pire limanına gitmiştim koltuk aldık ama orda uyunmaz mümkünse koltuk dahi almayın uyku tulumunuzu yanınızda alın güvertede uyuyun çok güzel oluyor yıldızların aldında

  • allstar  (31.08.13 14:28:34)