Şurup kelimesinin türevleri

Arkadaşlar ilaç sektöründe içilebilen sıvı ilaçlar için kullanılan başka bir tabir var mı?Yoksa bunların tümüne şurup mu deniyor?
Bahsini ettiğim ilaç gıda takviyesi için kullanıyor.

şurup deniyor ama bazen özel durumlar için başka isimler oluyor. mesela toz halinde satılıp, kullanım sırasında suyla karıştırılanlara süspansiyon deniyor.

"Şurup: Etkili maddesi suda veya alkolde çözülmüş, içerisine tatlandırıcı ve güzel koku veren maddeler eklenmiş sıvı ilaçlardır. Suda çözünenlere solüsyon, alkolde çözünenlere posiyon denir. Etkili maddesi çözünmeden asılı tanecikler halinde kalan ilaçlara süspansiyon denir. Şuruplar genellikle, şişelerin be­raberinde verilen ölçekli kaşıklarla içilir. Öksürük ve antibiyotik şurupları gibi."

alıntı: goo.gl
  • jangara  (13.04.11 19:10:30 ~ 19:12:01)
şurup:yüksek miktarda şeker içeren(yarından fazla (basit şurup:şeker 64k-su k.m 100k)) sıvı preparat.

solüsyon: etken maddenin çözündüğü sıvı preparat, hakiki çözeltiler.

süspansiyon: etken maddenin çözünmediği, katı partiküllerin sıvı içerisinde yüzebildiği sıvı preparat.(katı partiküller zamanla çökme gösterir-kullanmadan önce çalkalanmalıdır)

emülsiyon: çözünmeyen iki sıvının emülsifiyan ajanlarla bir araya getirildiği homojen görünümlü heterjen, kıvamlı sıvı preparat.

pat: yüksek oranda çözünmemiş katı madde içeren(yarından fazla) yarı katı preparat (macun).

limonatalar:.......

eliksirler:(iksir)......

vs vs...
  • ne adrenerjik ne kolinerjik  (13.04.11 19:53:50)