Balık Pişirme

En iyi balık pişirme yöntemi hangisi? Balıktan balığa değişiyorsa ayırabilisiniz...

Öncelikle afiyet bal şeker olsun yediğiniz balıklar bol bol protein olsun dedikten sonra.... buyurun burdan diyorum :)

www.balikavi.net
  • palyacopapi  (06.03.08 15:33:06)
un ile ya da firinda bugulama yaparak. uyyy agzimin suyu akti

  • maresalx  (06.03.08 15:36:02)
yağlı balıklar ızgarada daha güzel olur. ama yağlı olmayan balıkları ızgara yaparsanız kurur. onları da una bulayıp yağda kızartabilirsiniz.

  • kibritsuyu  (06.03.08 15:49:56)
Yağlı olanlar,fırında pişirme kağıdı üzerinde pişirilince güzel oluyor.

  • magdalena  (06.03.08 16:27:20)
büyük balıkları fırında bir miktar pişirdikten sonra tavuk gibi küçük parçalara ayrırarak (didikleyerek) damak tadınıza uygun şekilde salataya dönüştürebilirsiniz.

  • lancelot du lac  (06.03.08 18:17:02)
"en iyi" si kişisel olsa gerek ama ben "mangalda sardalye"nin üstüne balık yemedim.. sardalye zaten tutmasından ayıklamasına, pişirmesinden yemesine görsel şölen =)

  • cgcore  (06.03.08 20:18:32)
ufak balıkları (hamsi, istavrit, çinekop vb...) temizleyip yıkadıktan sonra suyunu emmesi için bolca unlanıp yağda tavada kızartılması,

orta ve büyük boy balıkları (uskumru, palamut, çipura vb...) patates limon kabuğu bir iki diş sarımsak ve varsa, bulabilirsen defne yaprağı ile altına ve üzerine yağ döktükten sonra -isteğe göre salça ile yumurabilinir- önceden ısıtılmış fırında 25 - 30 dakikada pişirilmesi,

özellikle çipura ve somon için ısrar ve tavsiye ettiğimiz şekliyle, kömür ızgara'da -mangalda- altlı üstlü kızartılması,

hamsi için ise kemiklerini de soyabilecek kadar profeyonel isen aralarına un ve ceviz koyduktan sonra yağda kızartması -hamsi köftesi-,

yine mangalda ufak balık kızartılacaksa bunların aleminyum folyo'ya sarılıp kıartılması,

pek bir güzel olur. al sana hepsini verdim, afiyet şeker olsun, ama yanına taze soğan ve roka yemiyorsan sen bilirsin deyim deyim, ne deyim...
  • chemsuk  (06.03.08 21:43:37)
godless commie'nin bir hamsi kuşu vardır, normal un ve mısır unlu rakılı bulamaçla iki hamsiyi yapıştırıp kızarttığı. of.

ben ki balık sevmem..
  • cedilla  (07.03.08 09:44:55)