Amerikaya Para Göndermek

Arkadaşlar Amerika'daki bir arkadaşıma para göndermek istiyorum. Onun bir Amerikan bankasında hesabı var. Ama Türkiye içinde bile 15-20 YTL havale ücreti alan bankalar Amerika'ya havale için kol gibi bi ücret isterler diye düşünüyorum. Internet bankacılığından ne kadara gönderiliyor ki acaba? Veya Paypal ile gönderebilir miyim? Paypal a kredi kartım tanımlı ama banka hesabı tanıtabiliyor muyuz ki? Bi de internetle alakası olmayan birisi (ailesi filan) en ucuza nasıl para gönderir. Bilen var mı?

Internet bankacılığında yurtiçi EFT'lere ek ücret kesilmiyor. Yurtdışı EFT yapabilmek için de IBAN denilen bir numara sayesinde internetten EFT yapmak mümkün olsa gerek. Ancak buna ücret kesiliyor mu, bilmiyorum. Bildiğim kadarını söyledim (swh).

  • archetype  (26.02.08 11:37:35)
En kolayı Paypal, ama bildiğim kadarıyla Türkiye'den gönderimde kredi kartı kullanmak durumundasınız.

Bankadan SWIFT yapılabilir (uluslarası EFT diyeyim kısaca), ancak hem ücreti fazla, hem de Amerikan-Avrupa banka sistemi birbiriyle alakasız olduğu için çok zor oluyor. Mesela Avrupadaki bankacılıkta IBAN gibi bir sistem var, bunun yerine Amerikan bankaları başka bir kodlama sistemi kullanıyorlar.

Moneygram ya da Western Union kullanabilirsiniz, bunlar nispeten daha kolay ve acısız olur.

Ya da en kolayı buradan bir ATM kartı / Kredi kartı alır arkadaşınız, onun içine normal para yatırılır buradan, o da parasını oradaki atmlerden çeker. Bittikçe buradan tekrar yatırılır, o da tekrar çeker. Visa ve MasterCard dünyada bu anlamda geçerlidir, sadece her çekimde biraz çekim ücreti yer (1-2 dolar kadar sanırım), bir de kur hesaplaması bankanın lehine olacak şekilde yapılır.
  • sui  (26.02.08 12:06:58)
bende zamanında çok araştırmıştım onu.amerikadan bir firmaya swift kodu yada iban kodu ile wire transfer yani havale yapmıştım.garanti bankası şubeden para gönderirsen 100 dolar internet bankacılığından gönderirsen 21 ytl masraf alıyor.Bende mecbur 21 ytl yi verdim paşa paşa.

swift yapmakta şöyle internet bankacılığından swift kodunu girdiğiniz zaman örneğin marlus44 karşı tarafda detayları çıkıyor zaten.fakat başına 3 tane x yada sonuna 3 tane x girmeyi deneyebilirsiniz(xxxmarlus44 yada marlus44xxx gibi)
western unionuda araştırmıştım.sanırım anında geçmiyordu hesaba ve yine sanırım ucuz bir işlem değildiki garantiden yaptım.

not:xxx olayı garantinin takozluğundan kaynaklanıyo illa 11 karakter dolucak sanki.

ayrıca diyelim swift yaptın.(bu işlemin bir adıda swift) parayı gönderdin 1 gün falan alıyor karşı tarafa geçmesi.fakat karşı taraftaki bankanın bu işleme onay vermesi gerekiyor.eğer onay vermezse paran geri dönüyor fakat 21 ytl lik hesap işletim ücretin boşuna gidiyor.Yanlız internet bankacılığından dakka dakka kontrol edebiliyosun.gittimi beklemedemi karşı taraftan onaylandımı fln.
  • omer460  (26.02.08 16:02:38)
Normal yolla yapacaginiz islem yaklasik 20-50 arasi dolariniza mal olur. Trdeki banka bir ucret alicak abddeki banka bir ucret alicak ve muhtemelen arada bu islemi yapan 3. bir banka ucret alicak. Citibank hesabi varsa 20 dolara falan halloluyodu sanirim ama diger bankalarda cok daha yukselebilir abd'de subesi yoksa.

  • badseed  (26.02.08 16:58:23)
Arkadaşınız New York'ta ise okuyun, yoksa kaçarak uzaklaşın:

Vakıfbank, ziraat ve yapıkredi bankasının NY şubesi varmış, oradan kendi adına hesap açtırsa siz de o hesaba buradan para yatırabilirsiniz, gibi gibi...
  • late viper  (26.02.08 17:20:09)
yurtdisindaki turk banka subeleri ayri bir banka gibidir, masrafi cok degismez.

paypal'a kredi kartinizdan para aktarabiliyorsaniz arkadasinizin amerikan hesabina yollayabilirsiniz, o da tanittigi kendi hesabina aktarabilir bu parayi.
  • jose arcadio buendia  (26.02.08 21:46:39)
Cevaplar için herkese teşekkür ediyorum. Ben para göndermek için paypal ı kullanacağım, ailesine de para göndermek için moneygram ı veya western union u kullanmasını tavsiye ettim...

  • selimse  (28.02.08 18:03:03)