21 (Blackjack) de stratejinin mantığı

ağağıdaki açıklamalarda, dağıtanın (dealer) elindeki kartın 2 ya da 3, 6 ya da 7 olması, oyuncunun "double" deme ya da dememe kararını, matematiksel olarak nasıl etkiler, bir açıklamada bulunabilecek var mı?

ayrıca, tüm ihtimal hesabının ne üzerine kurulu olduğu hakkında da, bir kaç kelam güzel olur. teşekkürler...

How to Play Hard Hands: -A hard hand is two starting cards that do not contain an ace.

If you have eight or less, always hit.
If you have Nine: Double if the dealer has 3 thru 6 - otherwise hit.
If you have Ten : Double if the dealer has 2 thru 9 - otherwise hit.
If you have Eleven: Double if the dealer has 2 thru 10, Hit if dealer has Ace.
If you have Twelve: Hit if the dealer has 2 or 3, Stand if the dealer has 4 thru 6, otherwise hit.
If you have 13- 16: Stand if the dealer has2 thru 6, otherwise hit.
If you have 17 - 21: Always Stand.

How to Play Soft Hands: - A soft hand is when one of your starting hands contains an ace.

If you have Ace 2 or Ace 3: Double if the dealer has 5 or 6 - otherwise hit.
If you have Ace 4 or Ace 5: Double if the dealer has 4 thru 6 - otherwise hit.
If you have Ace 6: Double if the dealer has 3 thru 6 - otherwise hit.
If you have Ace 7: Stand if the dealer has 2, 7 or 8. Double 3 -thru 6 - otherwise hit.
If you have Ace 8 or Ace 9: Always Stand.

How to Play Pairs

If you have a pair of Aces or Eights: Always split.
If you have a pair of twos or threes: Split if the dealer has 2 - 7, otherwise hit.
If you have a pair of fours: Split if the dealer has 5 or 6 - otherwise hit.
If you have a pair of fives: Double if the dealer has 2 thru 9 - otherwise hit.
If you have a pair of sixes: Split if the dealer has 2 thru 6 - otherwise hit.
If you have a pair of sevens: Split 2 thru 7 - otherwise hit.
If you have a pair of nines: Split 2 thru 6, and 8 or 9. Stand if the dealer has 7, 10 or Ace.
If you have a pair of tens: Always Stand.

şöyle ki, adamın elindeki kartlara göre sana gelebilecek kartların olasılıkları değişiyor.

dieyilm ki bende 10 var. dealerda ise 2-9 arası bir şey var. bu demektir ki düşük kartlar açılmış, dolayısıyla bana 10 veya 11 değerli kart gelme olasılığı yükseliyor.
  • fortisvita  (26.01.11 02:58:33)
^doğru ama esas bu değil.

destede değeri 10 olan kart en çok. o yüzden 12'den sonrasında vururken patlama şansınız giderek artıyor. bu yüzden 12-16 arası rakibin kartı daha önemli oluyor. basitçe böyle.
  • check minus  (26.01.11 04:58:39)
wizardofodds.com
burası temel bilgiler açısından çok faydalı bir site.
www.blackjackinfo.com
burası da bu işin kurtlarının sitesi forumlarda bilgi alabilirsin.
tabi ki kasada 6 varsa 10 a double yapman daha mantıklı sana 2-3 gibi saçma bir kağıt gelse bile kasanın batma olasılığı %42
ama kasada 9 varken double yapmak 10 a yine avantajlı ama o zaman kaybetme olasılığın 6 olduğu andakinden daha yüksek.
  • joepiscopo  (26.01.11 11:56:29)