Geometri sorusu

img526.imageshack.us

x=?

not: x çap değil. nokta merkez. soru tamamen böyle.

not2: cevabı tam hatırlamıyorum ama köklü garip bir sayıydı. şıklar öyleydi yani. cevabı bilmiyorum sonuçta, çözüm lazım.

x çap olsaydı yarey'in çözümü doğru olurdu. ama değil.

  • sttc  (18.01.11 19:43:52)
soruyu çözebilmek için yeterli bilgi yok sanırım. üstteki gibi çözebilmek için x uzunluğunda yazdığınız kenarın çap olması gerekiyordu.

  • hexa  (18.01.11 19:45:10)
hocam saçma bir soru olacak ama açı vb. herhangi bir şey verilmedi mi, gerçi verilse yazardınız ama...
bu şekilde çözülmesi pek mümkün gelmedi bana.
veya x in değer aralığını soruyor olabilir mi?
  • sculptured  (18.01.11 19:47:07 ~ 19:48:50)
kosinüs teoreminden bir şeyler gelebilir sanki.

  • edgenabby  (18.01.11 20:02:33)
soldaki açıyı vermezse cos teoremi de işe yaramayacak gibi.

  • cari kacik  (18.01.11 20:09:26 ~ 20:09:48)
x i 3 kök 2 bulmuş bulunuyorum:) doğru ise cevap vermek istiyorum :P

  • andromedus  (18.01.11 20:46:11)
cevap x'2 > 106 ve x < 14 aralığında olacak sadece ondan eminim.

  • sculptured  (18.01.11 21:03:20)
panpa sanırım 3 tane yarıçap çizip ondan sonra kosinüs falan kasmak lazım buna. bi bu şekilde bak soruya, bişeyler çıkar gibi;

www.incicaps.com
  • deeperdown  (18.01.11 21:04:15)
soru eksik. x'in karsisindaki aciya ihtiyac var en azindan cunku orasi istedigi kadar genis ve dar olabilir ve cemberin buyuklugu de ona gore degisebilir. haliyle x'de.

  • kurukafa  (18.01.11 21:06:33 ~ 21:07:00)
@kurukafa
açıyı verdiğinde direk kosinüs teoreminden çıkıyor bir anlamı kalmazdı sorunun.
açının geniş olduğu da belli yarıçapı gören 90 derece, onun gerisinde kalanlar geniş açı olmak zorunda.
  • sculptured  (18.01.11 21:11:08)
x'in karşısındaki açı olsaydı zaten çembere de gerek olmazdı. kosinüs teoreminden çıkardı direkt. bu soruyu çözememiştim zamanında, içimde ukte kaldı.

  • ermanen  (18.01.11 21:11:52 ~ 21:14:58)
ya açı yada yarıçapa ihtiyaç vardiyorum :D neysee :)
deeper downun çizdiği şekilden yola çıkınca bu geliyor aklımaa:D

  • andromedus  (18.01.11 21:16:51)
o aci olmasa da baska bir yontemle o aciyi cikarmani istiyor olabilir verdigi baska bir bilgiyle. su anda x in karsisindaki acinin istedigi kadar buyuk veya kucuk olmasini engelleyen hic bir bilgi yok soruda. yani bu sekli saglayan (uc kosesi cember uzerinde, belirtilen yerden cikan kenarlarin buyuklukleri 9 ve 5 olan) SAYISIZ ucgen var, bu ucgeni ayni sekilde misafir edecek sayisiz cember var ve haliyle ayni sarti saglayacak sonsuz tane x var. bunu gormek cok zor degil yani, sonuc olarak soru bu haliyle eksik.

gozde canlandirmasi zor geliyorsa grafik halinde de cizebilirim ama o kadar da zor degil yani. x'in karsisindaki acinin 179 derece oldugunu dusun, yine bir kenar 9 bir kenar 5, bu uzgeni misafir edecek DEV bir cember olabilir, ve x de haliyle cok buyuk olur. x acisinin 90 derece oldugunu dusunursen yine ayni sartlari saglayacak baska bir cember, (cok daha kucuk) ve farkli bir x'e ulasmak mumkun. vs vs...
  • kurukafa  (18.01.11 21:26:07 ~ 21:32:20)
@kurukafa
x i gören açının geniş açı olduğunu biliyoruz hocam buradan bak bir de,
img816.imageshack.us
  • sculptured  (18.01.11 21:37:50)
genis aci oldugunu biliyoruz, farkindaysan verdigim ornekler 90 ile 180 derece arasinda. Sayisiz/sonsuz secenek oldugu gercegini degistirmiyor. :)

  • kurukafa  (18.01.11 23:13:32)
"cevap x'2 > 106 ve x < 14 aralığında olacak sadece ondan eminim."; budur, daha fazlası söylenemez.

  • :/  (18.01.11 23:40:03 ~ 23:40:40)