Bu fotoğraflar gerçek mi?

1900lerin başlarında rus bir fotoğrafçı çekmiş bunları. Renkli olmalarına birşey demiyorum ama fotoğraflar çok net. O zamanlar böyle net fotoğraf çekmek mümkünmüydü?

www.boston.com

dün bir arkadaşımla renkli fotoğrafların tarihinden bahsediyorduk. 1900'lerin başında ilk renkli fotoğraf teknikleri ortaya çıkmış. en.wikipedia.org ama sizin linkteki fotoğrafların bir kısmı zaten elle boyanmış, belli.

netlik konusunda da evet mümkün, 1900'lerin başında fotoğraf 60-70 yıllık bir teknolojiydi. Ruslar zaten iyi fotoğraf makinesi konusunda =)
  • kobuzchu kiz  (18.01.11 10:12:50)
başkası desen inanmazdım ama söz konusu ruslarsa yapmışlardır.
inanırım.

  • icemanr  (18.01.11 10:13:06)
Fotoğraflar doğru da bu kadar net değil orjinalleri. Bunlar yeniden elden geçirilmiş ve dijital ortama aktarılmış versiyonları.

  • ataturkiye  (18.01.11 10:20:10)
Hareketin olduğu fotoğraflarda kullanılan filtreler çok belli oluyor. 27. fotoğraftaki bazı çocuklar kıpır kıpır mesela :)

  • sourlemonade  (18.01.11 10:24:39)
Resimlerin altındaki Turkce yorum olayı ozetliyor;
Rus çarının özel fotoğrafçısı Sergei Mikhailovich Prokudin-Gorskii (1863-1944) 1909 ve 1910 yıllarında kendi geliştirdiği bir yöntemle daha renkli fotoğraf tekniği geliştirilmeden önce renkli resimler çekti ve bunlar günümüze ulaştı!

Objeyi kıprıdatmadan arka arkaya 3 defa mavikırmızı ve yeşil filtrelerle çektiği resimleri özel banyolarda yıkadı ve tek renkli çıkan bu şeffaf filmleri üstüste koyarak renkli saydamlar elde etti. Bunlar günümüzde renkli fotoğraf kağıdına basılabiliyor. O günlerde ise ancak saydamları projektörle görülebiliyordu
  • yoktur  (18.01.11 10:48:21)
"
Rus çarının özel fotoğrafçısı Sergei Mikhailovich Prokudin-Gorskii (1863-1944) 1909 ve 1910 yıllarında kendi geliştirdiği bir yöntemle daha renkli fotoğraf tekniği geliştirilmeden önce renkli resimler çekti ve bunlar günümüze ulaştı!
Objeyi kıprıdatmadan arka arkaya 3 defa mavikırmızı ve yeşil filtrelerle çektiği resimleri özel banyolarda yıkadı ve tek renkli çıkan bu şeffaf filmleri üstüste koyarak renkli saydamlar elde etti. Bunlar günümüzde renkli fotoğraf kağıdına basılabiliyor. O günlerde ise ancak saydamları projektörle görülebiliyordu"
yazmış biri
  • dieselsingle2  (18.01.11 10:50:18)
boston'un neredeyse tüm fotoğraf arşivini elden geçiren birisi olarak fotoğrafların elden geçtiğini söyleyebilirim size.

  • Her Yer Siyah  (18.01.11 10:57:06)
biraz oynanmkış aslını şurda görmüştüm; blogs.denverpost.com

fotoğrafları çerken adam kimyacıymış bi de.
  • hia  (18.01.11 12:35:57)