uluslarası ilişkilerdeki "3 great debate" hakkında...

bunların aralarındaki farkı inceden 2-3 cümleyle yazabilene efes birası hediye..

  • ucan sincap  (02.12.10 19:10:59)
1. realism vs. idealism
realistler uluslarası sitemin anarşik ve devletlerin bencil olduğunu iddia ediyor. devletlerin temel amaçları hayatta kalabilmek ve bu uğurda güç elde etmeye çalışıyorlar.
idealistler aslında devletlerin bencil olmadığını ve birbirleriyle iş birliği yapabileceğini iddia ediyor. bunun işbirliği için örgütlerin kurulması gerektiğini iddia ediyorlar.
2.traditionalism vs scientism
bu tartışma uluslarası ilişkiler teorileri oluştururken nasıl bir yöntem izlenmesi hakkında. ilki klasik yaklaşımın yani tarihi olayların yorumlanmasıyla teorilerin oluşturulması gerektiğini iddia ediyor. diğeri daha çok pozitif bilimlerde kullanılan metodların u.i teorilerinde kullanılması gerektiğini iddia ediyor(istatistik çalışmları vb.)
3.Inter-paradigm Debate
burda wikinin dediğine göre realism, liberalism ve radical uluslararsı ilişkiler teorilerinin(marksizm,constructism vb.) arasındakı çekişmeden bahsediyo. bunun için bütün teorilerin argümanlarını incelemeniz gerekiyor.
4.burda da postmodernism devreye giriyor sanırım.klasik teorilere(realism,liberalism vb.) karşı constructivism gibi postmodern bir teori.
  • letmein  (02.12.10 19:22:55 ~ 19:36:28)