İstanbul'da kolay ve rahat ulaşım "trick"leri

Arabası olmayanlar için. Bildikleriniz, tecrübelerinizi, püf noktaları falan paylaşın. Nerden nereye, hangi saatlerde, hangi ulaşım araçları kullanmak gibi, yürüyerek nerden nereye hangi yollardan rahat gidilir gibi.. Bilmiyorum belki çok geniş bir soru, siz yazıverin bildiklerinizi...

en çok nerelere gittiğini söylesen ona göre biz de anlatsak daha iyi değil mi :)

  • el magico  (26.10.10 14:35:14)
iett nin sitesinde oraya nasıl giderim şeklinde bir uygulama var. haritadan da seçebiliyorsunuz yazarak da aratabiliyorsunuz fln. ayrıca hatların geçtiği duraklar, duraklardan geçme saatleri vs. sitede mevcut. o çok iş görüyor.

iş saatlerinde inanılmaz kalabalık ama diğer saatler için de metrobüs entegreli bir çözüm aramak mantıklı olabilir. imkan varsa deniz ulaşımını kullanmak da istanbul için hem rahatlatıcı hem keyifli nadir ulaşım araçlarından biri.
  • sijwocaq  (26.10.10 14:38:08)
yahu oyle bir genis soru ki, ne denir?

ben kendi kullandiklarima gore siralayim.

1- 28t
topkapi-besiktas otobusu

ogle saatlerinde veya aksama yakin bunu kullanirim misal.
ama sabah is saati ve aksam is saati donusu, eminonu yolundan gittigi icin bu, cok trafige takilma ihtimallidir. o yuzden tramvayla kabataşa, ordan da besiktasa aktarmali giderim. trafigi cekmem o saatlerde.

2- avrupa - asya yakasi gecisi.

metrobuse alistim. direk son durak kadikoye cikardigindan beni kullaniyorum.
ama cok insan varsa veya cok insanin olabilcegi saatler belliyse o durak icin, giderim sirkeciye-eminonune falan, oradan motorla gecerim kadikoye. hem püfür püfür deniz havasi alirim.

3- taksime gidis (z.burnu, merter, aksaray, capa gibi yerlerden)

genelde sari dolmuslar. cok acelem varsa ve yol acik gibiyse.
yok cok acelem yoksa, tramvaya binip kabatasa kadar gider, ordan da finüküler ile (fünüküler? funikuler? funyycolor?) 1 dakkada taksime cikarim.

4- bostanci taraflarina gidis

saatini tutturursam bakirkoyden denizotobusu. en guzel yol.
yoksa, taksime gidip akm nin ordan sari dolmuslar

5- restorana gidis
usenmezsem cikar fizana gider yerim. yok halim yoksa yemeksepeti.com

saygilar
  • la traviata  (26.10.10 15:02:31 ~ 15:04:29)
deniz yolunu kullanmayı unutma
şehir hatları ve motorlar
özellikle karşıdan karşıya geçerken sahile yakın yerlere ulaşman kolaysa karayolundan ve köprülerden uzak dur
eminönü kadıköy vapur hattının haydarpaşaya uğradığını unutma- gebze yönüne tren aktarması için faydalı olabilir
kabataştan kadıköy hattı olduğunu unutma- illa beşiktaş karaköy eminönü diye aklında kalmasın
kadıköy-üsk hattının en kısa olanı 12, 12A ise Altunizadeden dolaşır,yol uzar
neredeyse tüm güzergahların sahil ve minibüs hattı olmak üzere iki hattı var
örn:
16 kadıköy pendik sahilden
17 kadıköy pendik minibüs caddesinden
  • gdduman  (26.10.10 16:03:59)
24 saat ulasım ıcın korsan taksıler! pendıkten halice kadar 40 tl verıyorum mısal
(acil durumlar, gece gec saatler, konser çıkışları vs işleri için şahane)

  • fenerliyim ama feneri delgado  (26.10.10 16:18:51)
taksimden anadolu yakasına geçiş için 24 saat çalışan bostancı dolmuşları var. bir tanesi minibüs caddesi üzerinden diğeri sahilyolundan gider.

  • orpheus  (26.10.10 18:47:02)
Tünel'de tramvayın arkasına asılıyorsun, Taksim'e kadar beleş gidiyorsun.

Ya da tam tersi.
  • pass  (26.10.10 23:57:16)