Elektrik tasarruf cihazı işe yarıyor mu!!!

Fişe takılan kutu şeklinde olanları varmış. Elektrik dalgalarını düzenliyormuş ve enerji tasarrufu yapıyormuş. Faturalarda ciddi düşüşler oluyormuş.

Sadece prize takılan bir cihaz nasıl işe yarıyor ki, evdeki bütün prizler birbirine bağlı mı ki, sigortaya farklı yerlerden gitmiyor mu kablolar? Yoksa müstakil evler için mi tasarlanmış daha çok? Kullananız oldu mu bunları, işe yarıyor mu elektrik/enerji tasarrufu cihazları gerçekten?

açıklayınız bir de...

külliyen yalan

  • mr fusion  (26.09.10 21:40:08)
yük endüktif ise kapasitif yönde, kapasitif ise endüktif yönde devreye dahil olarak cosø'yi 1'e çekmeye çalışabilir.

  • cruor  (27.09.10 00:00:45)
www.emo.org.tr

"Elektrik Mühendisleri Odası, kamu yararını gözeterek, elektrik kullanımını azaltmadan faturaları azalttığını iddia eden aletleri laboratuvar ortamında incelettirerek bir rapor hazırlamıştır. Adı geçen "sözde elektrik tasarruf cihazları" tamamen bir aldatmacadan ibarettir.". Ayrıntılar yukarıdaki linkte.
  • firez  (27.09.10 00:06:21)
onları yapanın ayrı, pazarlayanın ayrı, pazarlamasında çalışıp para kazanan ve o parayı hiç düşünmeden harcayan, vicdanı sızlamayan meslektaşlarım yetmiş yedi sülalesini şokolelliriliilirii....

şimdi önsözden sonra başlayalım,
@ermanen, 1- önce aç fiş ile prizi birbirinden ayırt etmeyi öğrenelim bence :) fiş erkek, priz dişi... takılan yerin adı priz, evdeki bütün "PRİZLER" birbirine bağlıdır veya 2 grup halinde birbirine bağlıdır, belki mutfak-banyo prizleri ayrı linyelerle gider ama sanmam ustalar hepsini bağlar birbirine...

2- Bu aletler konutlar için yarardan çok zarar getirir, bir kere konutlarda reaktif güç bedeli ölçülmez ki faturaya yansısın, sadece aktif güç ölçülür fatura edilir, bu aletler de reaktif gücü kompanze etme amaçlı çalıştığından bi boka yaramaz. üstüne bir de kendi iç dirençlerinden dolayı aktif güce de bir standby lambası kadar katkı da bulunurlar. (beyin bedava)

3- iş yerlerine gelecek olursak zaten sözleşme gücü 15 kw'ın üstündeki işyerleri kompanzasyon tesisi kurmak zorundadır bu yüzden de bu alete gerek yoktur..

yani komple palavradan ibaret, sanayi bakanlığı bu aletin satışını nasıl yasaklamaz onu anlamam, sakın almayan paranıza yazık...

@cruor cosfi 'yi 1'e eşitlesin. cosfi=1 olsun. bunun bize faydası ne ki? konutlarda elektrik dağıtım şirketleri aktif gücü ölçer ve faturalandırır, sayaçlar aktif tek fazlı sayaçtır okursan. (belki 3 faz)...
  • karrdanadam  (27.09.10 01:08:26)