Otobüs hat numaraları

İstanbul'daki otobüs hatlarının numaraları nasıl belirlenmiş? Belirli bir sistematiği mevcut mu?

Mesela 70FE var, Feriköy-Eminönü hattı. Bir de Feriköy-Yenikapı var, numarası yok. Tabelaya zor sığan 325YK2 var mesela. Niye bu kadar uzun bir kodu olduğunu hep merak ediyorum? Ondan önce 324 farklı hat yokken niye 325? Niye 3 değil, 5 değil?

wowturkey.com'a bakın. orda mutlaka vardır bunlarla ilgilenenler.

  • cruor  (28.07.10 13:03:03)
Semtlerin hepsine rakam ve harfler verilmiş. kodlar başa yazılır. rakamlar ise yanına yazılır ve gidiş güzergahını belirtir.

Örneğin; Bakırköydeki çoğu otobüslerin kod'u 98 ile başlar. gittiği yerler ise 98'in yanında yazar. Aynı şekilde, ait olduğu durak bağcılar olan bir otobüs bakırköye gidecekse 93B olur(kodunu salladım).
  • cruex  (28.07.10 13:05:32 ~ 13:06:22)
bilmiyorum, ama şöyle küçük bir not ekleyebilirim. iki yaka arasında gidip gelen (boğazgeç) hatlar üç hanelidir. üç haneli hatlar genelde "karşıya geçen" arabalardır. ancak istisnaları var (559c var ilk aklıma gelen).

  • dehri  (28.07.10 17:01:24)