Nefes verdikten sonra nefesinizi kaç sn tutabiliyorsunuz?

Ciğerleri boşalttıktan sonra ama.

Limitleri hiç zorlamadım. En fazlasını bilemem de 1 dakika duruyorum.

Günde birkaç kez şunu yaparım.

www.youtube.com
  • Mirket  (24.09.24 18:30:53)
Senin için şimdi kronometre açtım taze taze nefes tuttum.

Ciğerleri boşaltmadan nefes alıp tuttum 68 saniye
Nefes verip Ciğerleri tamamen boşaltıp öyle nefes tuttum 32 saniye (25ten sonra baya çırpındım)
  • kullanicadi  (24.09.24 19:17:34 ~ 19:18:04)
Derin bir nefes alıp tutunca 2 dakika 28 saniye durabildim vay anasını çok değil mi?

Gerçi küçükken de havuzda nefes tutma yarışı yapardık ben en son çıkardım öldüm zannederlerdi :D

Ama nefes verip tutmayı hiç denememiştim oha çok kötü bir hismiş elim kolum uyuştu.

Öyle yapınca da 35 saniye, ben de 28 den sonra kötü oldum.

Edit: bu arada hantal, spor yapmayan 110kg hafif göbekli bir insanım.

ama kendimi uyanıkken bile uyku moduna alabilecek bir sakinliğe sahibim büyük ihtimalle o sırada vücudum çok enerji tüketmiyor, yani hücreler oksijen harcamıyor. o yüzden uzun süre tutuyor olabilirim.
  • ananiyimioguz  (24.09.24 19:25:00 ~ 19:29:17)
Yav ben 2 dk tutuyorum bi anormallik mı var acaba..

  • kukuleta  (24.09.24 21:19:22)
tüm nefesini verdikten sonra mı 2dk tutabiliyorsun?

yok daha neler hocam fotosentez yapıyor olmayasın. ya da tüm nefesi vermiyor olabilir misin ben capri-sun gibi sünüyorum.

chat gpt:

Ortalama bir insan, tüm nefesini verdikten sonra genellikle 15 ila 30 saniye boyunca nefesini tutabilir. Bu süre, bireyin akciğer kapasitesine, genel sağlık durumuna ve nefes tutma deneyimine göre değişebilir.

Nefes verdikten sonra nefes tutmak (eksprasyon apnesi) sırasında vücut hızla oksijen talep ettiği için genellikle daha kısa sürede zorlanma hissi başlar.
  • ananiyimioguz  (24.09.24 22:44:19 ~ 22:45:25)
@ananiyimioguz,

Şu an alerjik bir öksürük problemi yaşıyorum.
İWatch, '12 gündür solunumun normalin çok üzerinde' ikazı veriyor.
Öyle olduğu halde şu an 60 saniye durdum.

ChatGBT biraz mülayim davranmış bence.
  • Mirket  (24.09.24 22:54:49)
Bir dakika yirmi saniye

  • gabe h coud  (25.09.24 00:33:13)
Öyle valla oğuz tüm nefesi boşaltıp 2 dk'ya kadar tutabiliyorum, bir de yılların tütün içicisiyim, bu aralar düzenli spor da yok, bana da anormal geldi.

Ha bu arada düzenli olarak wim hof nefes ve soğuk duş uygulaması yapıyorum ondan olabilir belki. Wim hof'ta son turda nefes verip 90 sn nefesi tut der ama ben 120 sn tutuyorum uzun zamandır.
  • kukuleta  (25.09.24 10:28:08)
valla helal olsun arkadaşlar ama kendi vücudumun tepkisinden sonra inanmakta güçlük geçiyorum.

nefes veriyoruz diye yalandan puflayıp beklemiyorsunuz dimi bak :(

hığğğğhhh diye ciğerlerinizdeki bütün havayı zorlayarak veriyor musunuz?

ben çünkü önce derin bir nefes veriyorum, sonra ıkınarak son kalanları da sömürüyorum.

öyle yapınca ben nefessiz dursam bile ciğerin tekrar genişlemek için uyguladığı vakum etkisine bile karşı koyamıyorum nerdeyse hava çekmek istiyor ağızdan, içe doğru çöküyorum siz nasıl duruyorsunuz hala anlamadım.

öyle yalandan nefes verip bekleyince ben de duruyorum 1-2 dk
  • ananiyimioguz  (25.09.24 10:53:31 ~ 10:56:12)
Yahu Oğuz bizim akciğerler tırt işte oğlum kabullen :D sinsi sinsi wim hof çalışıp bir ay sonra buluşalım burda kıpss

  • kullanicadi  (25.09.24 10:56:19)
Tüm havayı boşaltıyorum ama öyle ıkınarak kızaracak kadar da değil tabii :)

  • kukuleta  (25.09.24 11:03:20)
normal bir şekilde nefes verdim, 35 saniye kadar durabildim.

30'dan sonra kötü hissetmeye hatta korkmaya başladım. o bir-iki saniye içinde birden sıcakladım, hatta çok terlediğimi düşündüm.

sonra nefes alsam da 5-10 saniye kadar bi şaşkınlık, ufak bi baş dönmesi devam etti.

ama suyun altında 30 saniye yapamıyorum. gözlük varsa 20 saniye kadar, gözlük yoksa 5-6 saniye sanırım en fazla.
  • biseysorcaktim  (25.09.24 12:21:26)