Futbolcu, Bahis, Etik

Bir futbolcunun kendi maçında kendi maçının lehine ya da kendisi için pozitif bahis yapması etik midir? Yani A takımından bir futbolcu mesela kendi takımın galibiyetine ya da atıyorum kendisinin en az 3 gol atacağının bahsini yapması bir problem olabilir mi çünkü futbolcu zaten maça bu amaçla çıkıyor karşı takımın galibiyetine ya da karşı takımın herhangi bir şekilde aleyhine oynayıp takımını baltalamamış kendi işini yapmak için sahaya çıkan bir futbolcu ekstra olarak bu amaç doğrultusunda bahis de yapıyor, bu ahlaken sıkıntılı mıdır? Ben sıkıntı olmaz dedim kardeşim şerefsizlik senin ruhuna işlemiş dedi.

Kendisinin en az 3 gol atacağına bahis oynadığı için karşı karşıya normalde pas vereceği pozisyonda şut çekip gol kaçırabilir. Ya da 2-0 önde ve defans yapması gereken yerde gereksiz hücüma çıkıp takımına gol yedirebilir vs olasılıklar var

  • nundu  (15.09.24 21:45:41)
yani serefsizlik agir olmus ama kesinlikle etik degil. profesyonel futbolda zaten yasak. tespit edilirse ottururler. cok buyuk futbolculara bile 6 ay 1 yil filan ceza veriyorlar. oyle ikinci lig topcusuna hic acimazlar, kariyerin biter.

  • mark greg sputnik  (15.09.24 21:58:54)
  • tnz  (15.09.24 22:01:44 ~ 22:02:25)
Yaşanmışı var.

www.hurriyet.com.tr
  • nawar  (15.09.24 22:04:32)
Yani evet Sergen'in yaptığı bana çok yanlış gibi gelmiyor :)

  • Bir ben var benden şurada  (15.09.24 22:07:20)
bence etik değil. futbolcu adamın bahisle işi olmamalı. zaten milyonlar kazanıyorsun kumarın da eksik olsun

  • NowWeAreFree  (15.09.24 23:58:02)
herhangi bir şekilde sonucunu kendi belirleyebileceği veya etkileyebileceği şeye bahis oynamak etik de değil, doğru da değil.

yani futbolda "teşvik primi" denen bir şey var mesela. şike gibi değil. yani "şu takıma bilerek yatın, yenilin, alın size para" şeklinde değil. "karşı takımı yenerseniz size şu kadar para veririm". e zaten yeneceğiz, amacımız bu değil mi? ama iyice yenin, canınızı dişinize takın mutlaka yenin.

bunun mantıken sorun olmaması lazım, zaten yenme amacıyla çıkan takıma daha iyi oynasınlar diye maddi bir gaz veriyorsun. ama bu da hem yasak, hem etik değil, hem ahlaki değil.
  • kibritsuyu  (16.09.24 09:31:13)
etik değil. bunu yapmayan orta seviye topçu yoktur bile. dolaylı olarak bunu yaptırır topçular.

  • mikahakkinen  (16.09.24 14:35:52)