hisse senedi hesabı ile ilgili sorular

Hisse yatırımını öğrenmek için kendimce ufak ufak hisse almaya başladım. Hisselerle ilgili çoğu şeyi internetten araştırıyorum, ancak internette bulamadığım bir iki sorum olacak:

1) Hisse almaya 3 gün önce başladım. Varlıklarım kısmında aldığım hisselere yatırdığım meblağ "blokeli vadesiz mevduat" olarak görünüyordu. Bugün ilk aldığım hisseler "Hisse Senedi" olarak görünüyor. Diğer iki farklı hisse ise hala daha blokeli vadesiz mevduat olarak görünmeye devam ediyor. Banka (Yapı Kredi) 2 gün boyunca parayı tutup üçüncü gün mü Hisse Senedi olarak hesaba yatırıyor?

2) Hesap hareketlerimde "Vadeli Mevduat Dönüş Vade Kapama" adıyla ufak meblağlar görünüyor? Bunlar ne anlama geliyor? Aldığım hisselere aynı zamanda faiz mi işletiliyor yoksa YK iki gün boyunca blokede tuttuğu parayı işletip faizini mi yatırıyor?

Teşekkürler.

1- Evet hisse aldığınız ya da sattığınız zaman alıcıya teslimatı 2. iş gününde yapılır. Bu süreçte paranın hesabınızda olduğunu garantilemek için bakiye blokelenir. Para hesabınıza 2. İş günü geçer ancak para hesabınıza geçmeden de sattığınız hissenin parasıyla hisse alıp satmaya devam edebilirsiniz.

2- Evet, eğer hesap açarken nemalandırılmak istiyorum vb. seçeneği onayladıysanız paranız blokeli tutulduğu sürede gecelik faiz alır.
  • akhenaten  (11.09.24 17:17:50)