2.5 milyon nakitiniz olsa

Şu an butcenize uygun ev alir mıydınız ? Yoksa mevduata koyup gelecek faizle birlikte 6 ay sonra 3 milyonluk ev mi almak mantikli.

Yatırım için alınacak.

Bugünün 3milyonluk evinin 6 ay sonra 3 milyon olmama riski var

  • jülsezar  (08.09.24 09:11:48)
Koşa koşa ev alırım. Hayvan gibi de pazarlık yaparım ev sahipleriyle. Sakın kaçırma. 2020 ekşicileri gibi ağlarsın. Herkes kredi çekti ev aldı zenginleşti. Muhalif ekonomistler, ekşiciler balon dedi. Elinde para olan beyaz yaka şu an 40k kira ödüyor balon oldu hepsi. 1 saniye bile düşünme.

  • jackyr  (08.09.24 10:56:53)
Son 5-6 yılda yaşadığımız astronomik artışların kısa sürede tekrar yaşanacağını düşünmüyorum. Ev fiyatları şu an ki haliyle bile ulaşılamaz durumda. Mühendis maaşı, emekli maaşı,asgari ücret herşey ortada.

Ev ihtiyacım varsa beklemem ev alırım, ihtiyacım yoksa faiz getirisi çok iyi.
  • HellKeePer  (08.09.24 11:20:28)
Kiraciysam ve alacagim ev oturacagim ev ise alirim. Yatirimlik ev ise ne kadar kredi cekebilecegime bagli, kredi cekemiyorsam yatirimlik ev almam.

6 ay sonra bugun 2.5 milyona almadiginiz ev zaten 3 milyon olur, gene ayni evi almis olursunuz. Daha 1 ay once kredi cekerek yatirimlik bir ev aldik 1.9 milyona, simdi ayni sitede benzer evler 2.1 milyondan basliyor. 6 aya 2.5 olur mevcut yuksek faiz ortaminda.
  • sertac akin  (08.09.24 12:04:24)
2.5M nakit ayda en fazla 90K getiriyor o da her 2-3 ayda bir %52-53 faiz veren banka arayıp bulmanız derdiyle birlikte. Yıl sonu dolar tahminine göre evlerin fiyatı da artacaktır, aynı kalmaz

edit:düzeltme
  • plastic_angel  (08.09.24 12:31:40 ~ 15:22:46)
Ev piyasası çok durgun. Peşin para çok işe yarar. Fiyatı öldürüp ev alırdım.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (08.09.24 13:17:39)
@plastic, enparada 1 milyona aylık 35 civarı veriyor

  • abuzer  (08.09.24 14:22:49)
1. Öncelikle basit matematik hesabı yapamayıp 2.5milyonun aylık 35k getirisi olduğunu hesap edenleri dinleme. 2.5 milyonun suan para piyasası fonlarında net getirisi günlük 3300 lira. Bileşik aylık 95-100k eder. 50bini enflasyon götürüsü olsa net 50k kazanç.

2. Ev fiyatları da artacak diyenleri dinleme 1 yıldır sabit ya da %20 artış var benim takip ettiklerimde bu böyle devam etmeyecek tabi ki ama 1 sene önce aynı insanlara sorsan 2 katına çıkacaktı ev fiyatları.

3. Evde oturacaksan al düşünme. Ama yok benim evim var zaten bunu yatırım amaçlı kiraya vereceğim diyorsan yanaşmazdım. PYŞlerle görüşür beklentilerimi anlatır paramı onlara emanet ederdim. Hem ev fiyatlarını solda sıfır bırakan hem borsa İstanbul’u hem de altıncı teyzeleri her dönemde solda sıfır bırakan değişken fonlar var.

4. Yıllık bileşik %50 konut kredisiyle yatırımlık ev de alınmaz bu arkadaşları da dinleme. Bu insanlar maalesef bilinçli olarak sadece pandemi sonrası türkiyesini görmüş heralde.Ben 2016da evi 100bine satıp aynı sitede 2018de içi daha güzel olanı yine 100bine aldığımı biliyorum. "Çek faizler düşünce yapılandır" diyenler de olacaktır onları da dinleme. Çünkü bankalar bugün size sözlü yaparız abi deseler de o gün gelince yapmamak için bin takla atacaklar, başımıza geldi.

5. Son olarak konut yatırımı Türkiye gibi konut arzının hükümet politikası olarak teşvik edildiği ülkelerde doğru zamanlama ile doğru lokasyonda yapılarak başarılı olunur. Yoksa fiyat artış oranınız konut yapım maliyetinin üzerine çıkamaz. Avrupa'da gelişmiş bi ülkede olsak aynı şeyleri konuşmuyorduk bugün Londra'da merkezde x ev alınır mı deseniz emsallerine göre pahalı değilse gözüm kapalı evet derim. Çünkü bu şehirlede yeni konut arzı ihtiyacın sürekli olarak %50 altında seyrediyor ve hükümetler bu konuda bi şey yapmamaya yeminliler.
  • Mcfly  (08.09.24 14:53:16 ~ 15:17:42)
Öncelikle 10 ev alacak param olmadıkça ev almam. Ama sizin soruya göre şuan almalısın.

  • deer hunter  (08.09.24 15:04:10)
%50+ mevduat faizlerinin en fazla 6 ay daha ömrü var.
kira çarpanı mantıklı ev alınır. (eşyasız ve gerçek ödeyecek kiracılara göre hesaplanmış)

  • nuisance2  (08.09.24 17:07:47)