Askıda imar nedir?

Dayıma belediyeden aşağıdaki gibi bir mesaj gelmiş. Ne demek istediklerini biz anlayamadık. Kentsel mentsel bekliyorlardı ama onunla ilgili değil sanırım. Şehir dışında oldukları için gidemediler de belediyeye. Fikri olan var mı?

Değerli vatandaşımız,
Mahallenizde adınıza kayıtlı yerleri kapsayan xxxx Bölge İmar Uygulaması, 4 Eylül 4 Ekim arası askıya çıkarılmıştır. Belediyemizin 2. katında yer alan Emlak ve İstimlak Müdürlüğü ve Mahalle Muhtarlığında askıya çıkan paftayı incelemeniz gerekmektedir.
Bilginize sunarız.

İmar planı hek ilgiliye tek tek tebliğ edilemeyeceği için ilana çıkarılır, buna askıya çıkarılmak da denir. İmar planına itiraz etmeleri için bu süre içinde başvurularını yapmaları gerekir, aksi takdirde itiraz hakları sona erer.

  • 10551037  (07.09.24 02:35:31 ~ 15:32:32)
@10551037’ye ek olarak;

Muhtemelen imar planı değişikliğinde binalardan yola terk yapılmıştır veya daha ileri gidersek yeşil alan ilan edilmiştir. Bu demek oluyor ki mevzu bahis binalar yıkılıp tekrar inşaa edilmek istense imar planındaki değişikliğe göre arsasından belli bir metrekareyi belediyeye bırakıp ona göre inşaat yapmalı. Yeşil alan ise hiç yapamaz, veya binanın kullanım şekli de değiştirilmiş olabilir konut, ticari vs gibi. İzin verilen kat sayısı değişmiş olabilir.. vb

Kulak arkası yapmayın gidip bakın değişiklik neymiş, çok önemsiz de olabilir çok önemli de. Yarın öbür gün karşınıza ne çıkacağını bilirsiniz, Gerekiyorsa itiraz edersiniz.
  • nwnd  (07.09.24 08:17:14)
Belediye demiş ki;
Ben senin arazinin bir kısmını tırtıkladım. Ya da arazinin tamamına el koyup karşılığında teeee şurada bi arazi verdim.
Gel incele, Bak. Bir itirazın varsa,
Ya aslı süresince konuş,
Ya sonsuza kadar sus.
  • Mirket  (07.09.24 09:26:30)