Güç Yüzükleri hakkında

İzleyenler var mı? Beğeniyor musunuz? İzleyenleri 2 gruba ayıracak olursak.

Tolkien Legendarium'unu sevenler: Diziden memnun musunuz?

Diğer izleyiciler ya da sadece LotR ve Hobbit filmlerini izlemiş olanlar: Aklınızda bir şey oluşuyor mu? Senaryo bir yere oturmuş ve bir şeyleri açıklayan şekilde tutarlı olarak geliyor mu?

Hani Harty Potter filmlerini izleyip kitaplarını okumayanlar için kaçan bir dünya detay var ama sadece filmleri izleyince de bir hikayeyi anlıyorsunuz ya işte ben Hobbit'i, Yüzüklerin Efendisi'ni ve Silmarillion'u okumuş, Bitmemiş Öyküler ve Orta Dünya Tarihi'ni ise kısmen okumuş, oku(ya)madığı kısımlar için de yerli ve yabancı birkaç kanalda o kısımlarda ilgili şeyleri izlemiş biri olarak farklı beklentiler ve bakışla yaklaşıyorum sonuçta. Böyle olmayanların da fikrini sözlük ya da Reddit gibi oy kaygısı olmadan açıkça belirtmek isteyenleri duyuruya beklerim :)

***spoiler******spoiler******spoiler******spoiler***

2.sezonda rezalet başladı bence, orklara balkon konuşması, koca sauron'un orklar tarafından öldürülmesi. gandalf'ın 8-9 bölümde konuşmayı sökerken, dağ trolünün ingilizce konuşabilmesi. ortadünyanın en önemli haberi olan sauron'un kim olduğunu celebrimbor'a aynı yolda giden 2 elçi ile bildirmek sonra da takip etmemek falan.

senaryo olarak o kadar çok loop var ki inanılmaz yani.

2bölüm seyrettim 3.bölüme bakmadım daha. bakasım da gelmiyor.

***spoiler******spoiler******spoiler******spoiler***
  • duyurukullanıcısı  (02.09.24 15:22:55 ~ 15:23:47)
Silmarillion okumuş, lotr'la biraz olsun ilgilenmiş kimsenin bu diziyi beğeneceğini sanmıyorum çünkü içinden geçilmiş durumda külliyatın.
İşin felsefesi kavranamamış bir kere. Sözlükte yazılmıştı oradan gördüm, celebrimbor vaktimiz yok diyor yüzükler dövülürken(elflerin bile vakti yoksa artık kimin var), sauron'u orklar tinerci gibi bıçaklayarak öldürüyor, galadriel denen saçmalığa girmiyorum bile. Ayrıca dizi olarak, kurgu olarak da inanılmaz saçma. Ya eregrion'a elçi gönderiyorsun sonra acaba bu elçiler ulaştı mı, konu çok mühim bir tane daha elçi gönderelim diyen çıkmıyor. Elfler komple gerizekalı gibiler, bir ağacın altında mal mal diyaloglar. Yani o kadar uzar ki konu yazdıkça. Dalga geçmek için bile izlenemeyecek seviyede.
Tolkien eksiksiz süper bir şey yazmış işte uyarla onu, sen kimsin kendi yorumunu katıyorsun bi de adına yüzüklerin efendisi diyorsun ya
  • uzaydan kumanda  (02.09.24 15:26:15)
İşin lore kısmını geçiyorum, dizi her şeyden önce bence kendi içinde iyi bir dünya kuramıyor, düzgün bir şekilde hikaye anlatamıyor.

***spoiler***

Halbrand'ın geri dönüp kendini elflere yamamaya çalıştığı sahneler mesela... Celebrimbor'un yardımcısının sürekli "Ay yaralıydı galiba yavrucek", "Oh yağmur da başladı üşümese bari" şeklinde romantik komedilerden fırlama tripleri, diğer yandan Celebrimbor'un direkt gaza gelmesi, Annatar'ı hiç sorgulamadan kabul etmesi, kendi kendine kibirlenip Elf kralına mektupla yalan söylemesi. Bunlar mevcut haliyle kötü işlenmiş de, diğer yandan bu hikayeye konu olan canlıların elf oldukları, binlerce yıllık bilgi ve hayat deneyimi ile yaşam sürdükleri ve bundan da bağımsız normal bir insanın güdülerine sahip olmadıkları düşünülünce iş daha da saçmalaşıyor. Üçlemedeki Gimli'nin Galadriel'le olan diyaloğunu anlatmasını düşünün mesela... Bir tarafta alelade bir canlı diğer tarafta ise neredeyse bir tanrıça var. Haliyle Celebrimbor'un ya da onun yardımcısının Halbrand ile öyle bir diyaloğa girmesi falan absürt.

Tabi bir yandan da zaman yönetimi sıkıntısı var; yani Sauron geri dönüyor, Celebrimbor ile kaynaşıyor, Cücelerden mithril isteniyor, bu geliyor... Bunların hepsi 20 dakkaya sıkıştırıldı ama diğer yandan ergen Theo'nun İsildur ile at kurtarma operasyonu da aşağı yukarı aynı miktarda işleniyor.
  • salihdt  (02.09.24 15:45:13)
Çitir çerez gibi dizi lotr seven düz adam icin yapilmis lor degilde genel hatlari ile bilen filmleei izlemis biri gorselligini begenip aldanabilir.
Lor'u super bilmiyorum ama lotr kanallari takip ederim dizi cok kotu ya netflix sjw si gibi zenci elfmi olur awk bakiş acisindayim bende. kitaplarin ve filmi mantigini bozuyor dizi.
Sauronu döven orkmu olur, az biraz lotr bilen adam begenmemeli

Salih ++1
  • eja  (02.09.24 16:11:46)
Sjw zenci elf bilmem neden bağımsız kötü bir yapım, senaryo çok fail. LOTR bilmeyen biri için çıtır çerez olması lazım desek, eş zamanlı çok hikaye anlatmaya çalıştığı için o açıdan keyifli olamıyor. Dram-komedi öğeleri çok yavan. Ben konuyu bildiğim için objektif bakamıyorum ama hayatında hiç fikri olmayan bir arkadaş da anlamamış kim nedir napıyor.

LOTR seven insanları zaten geri dönülemez şekilde kaybettiler, çok temel konularda saçmalayarak. Ki aslında dizinin hedef kitlesinin bunlar(biz) olduğunu sanmıyorum. Yeni nesle lore'u anlatma sevdasıyla çıktıkları bu yolda elbet zenci elf, gay ork koyacaklar. Sağlam hikaye, akıcı olay örgüsü, kaliteli diyaloglar olsa da bunlara takılsak. Ama yok.

Kemik lore'culara takılmamak lazım, onlar üçlemeye de bok attılar uzun yıllar. Bu genişlikte bakan biri olmama rağmen, lore'dan bağımsız kötü.

Epik hikaye çekiyorsun, 11-12 saatlik yayından akılda kalan 1 replik bile olmaz mı?
  • Bruce  (02.09.24 16:25:54)
sadece hobbit ve lotr bilen biri olarak güç yüzüklerini izlerken aşırı sıkıldım hiçbir şey anlamadım ama orta dünya diye izledim

  • neira  (02.09.24 17:47:32)
Bence genel olarak Orta Dünya hakkında pek bir fikirleri yok. Son 5-6 senedir yaşanan "ben kendi vasat fikirlerim ile bir yapım yapsam ilgi çekmez, bari bir ismin haklarını alayım da onunla ilgili bir yapım kılığında kendi saçma fikirlerimi dayatayım" akımının bir parçası olarak önümüze atılmış.

Kitapları okuyanlar için zaten zırva ama okumayanlar için nasıl acaba diye merak ediyorum. Çünkü sosyal medyadan başını kaldırmayan, sorgulamayan, çıtır çerezlik şeyler arayan gruba yönelik yapılmış gibi bir yandan da. Öte yandan LotR sevenleri üçlemeyi izleyenlerden ibaret sandıkları için bir de sürekli "bak bak filmdeki gibi" diye dürtmeler var. Rahatsız edici.

Hani hiçbir şey ifade etmiyor. Kendi içinde de sürekli çelişiyor. Yine de orta-dünya işte, diye izlerken bile rahatsız ediyor. Bir de Türkiye'de insanlar "Orta Dünya - Legendarium Türkiye" ve "Yüzüklerin Efendisi - Orta Dünya" kanallarını suçluyor kötü ön yargı için. Ben bölümlerden sonra onların yorumlarına bakıyorum. Genelde benim beğenmediğim yerlerde beğendikleri kısımlar ya da beğenmeme sebep olacak şekilde kaçırdığım noktalara açıklamalar getiriyorlar. Bir de bir kanal daha var. Amazon Prime'dan davet alan. Sezon sonunda o da dayanamadı ama sezon boyunca onun yaptığı güzellemelerin Polyannacılığı beni yoruyor.
  • nawar  (02.09.24 18:00:39)
legenderiumu kötüleyende yani ne bileyim, zafer abi çok net açık anlatıyor farkları, cem kurgunun ve olay örgüsünün neden saçma ve dizinin akışının olmadığını çok güzel örneklerle anlatıyor zaten adamın işi senaryo yazmak, herkes kendi alanında dozunda eleştiriyor, amazon sponsorlu kanalı izledim 10 dk dayanamadım güzelleyecek diye saçma sapan konuşuyor.

  • eja  (02.09.24 21:41:56)
@eja kanal resmen Tolkien Legendarium'unun Caner Taslaman ve Ömer Çelakılı birleşimi gibi bir şey. İşine gelince kaynaktan alıntı, işine gelmeyince kaynakta olmasına gerek yok, işine başka şekilde gelince de kaynaktaki bir olayı değişik yorumlayıp alakasız bir konuyla ilişkilendirip makul önerme gibi sunma. Bu safsatanın bir ismi vardı ama hatırlayamadım.

İşin en kötü kısmı, Tolkien ile alakası yok, sadece isimler tutuyor desen de olmuyor. Çünkü dizi kendi içinde tutarsız ve mantıksız. Zaman ve mekan tamamen kopmuş halde.
  • nawar  (02.09.24 22:18:56 ~ 22:20:04)
ilk sezondan daha güzel fakat genel olarak beğenmiyorum

  • edaddy  (03.09.24 10:56:29)
lor a tabiki uygun değil üstelik çok amerikan havası var. ucuz netflix dizileri (görsel efektler olmasa)gibi. seneryo çok kötü. bazı boşlukları seyirci olarak kendimiz dolduruyoruz. atlayarak geçtiğim de çok yer oldu. ancak yine de orta dünyayı yaşamak başka güzel. diziyi beğenmedim ama o evreni seviyorum diye elbette izleyeceğim.

  • hacirotti  (04.09.24 14:39:07)
@hacirotti ben lore'dan ümidi kestim ama onlar lore nefretlerini kesmemişler bence. Cirdan'ı tıraş etmeleri de sırf bu yüzden. Lore ile ilgili ne varsa parçalamak istiyorlar bence. Zaten Tolkien düşmanı bir ekip ve "düzeltmek" istiyorlar.

Lore olmadan izleyeyim diyorum. I ıh. O da yok. Yani kendi içinde de çöpten bir senaryosu ve kurgusu var. Bana, yarattığı evrende bütün ejderhaların ters uçup altın yumurtladığını söyleyen biri olsa "öyle şey mi olur?" demem yeter ki anlattığı hikayede belirlediği kurallara kendi uysun. Bunlar ona da uymuyor. Nasıl bakarsan bak rezalet.

Resmen küfür ede ede evrenden bir şeyler görmüş olmak için izliyoruz. Ben 4. bölüme göre bırakmayı düşünüyorum gerçi. Bir ara bakarım sonra.
  • nawar  (04.09.24 19:47:50)
filmin tek iyi yanı görsel olarak tatmin edici.

hikaye, zaten bilinen anlatıdan çok uzakta.
dendiği gibi, hadi tolkien'in dünyasından çıkalım ve bu hikayeyi kendi başına değerlendirelim desek yine elde kalıyor. çok tutarsız ve tatmin edici olmaktan uzakta.

oyunculuk iyi değil. beklentim düşük olduğu için rahatsız edici düzeyde değil, ama kesinlikle basit bi film oyunculuğu gibi.

az bütçe ile yapılmış tv filmi ayarında.

ikinci sezona umutluydum ama pek mutlu olmadım ilk iki bölümde. henüz devamını izlemedim.

bu diziye dair, özellikle ikinci sezona dair en büyük hayal kırıklığım kurgunun kalitesinin düşük olması bence. sahne geçişleri kesik kesik. sanki 60 dakikalık bi yapımmış da iftar öncesinde 45dk boşluğa sığdırmak için sağdan soldan kesilmiş gibi bi havası var.

çok bekledim ben bu diziyi. o yüzden hala kredisi yüksek ve izlerken keyif almaya çalışıyorum, yine de pek zorlanıyorum.
  • biseysorcaktim  (04.09.24 19:55:16)
@nawar

bence lore dan nefret etmiyorlar yanlış düşünüyorsun. telif haklarının hepsini alamamışlar. o yüzden bazı konulara değinemiyorlar. cirdanı hem sakallı hem sakalsız yaparak aslında "cirdan sakallı olmalı" şartını boşa çıkarmak isityorlar bence.
  • hacirotti  (05.09.24 11:34:34)
Telif hakkının tamamını iyi ki alamamışlar çünkü aldıkları ile yaptıkları ortada. En azından belki bir gün şu ESG zırvası bitince liyakat temelli bir sistemde düzgün bir şey yapmak isteyen çıkar. O zaman Spider-Man ve X-Men'in yaşadığı dertleri yaşamamış olur yeni yapımcılar.

Nefret tam karşılığı değil ama kendi hikayelerini anlattıp kendi keyiflerine göre değiştirmek istiyorlar. Prodüksiyonda yer alan müzikler ve görseller dışındaki her departman ve her kişi vasat olduğu için ortaya böyle tutarsız bir şey çıktığından onu da yüzlerine gözlerine bulaştırıyorlar. Prodüksiyon ekibinden birkaç kişinin de Tolkien'in evreni ve onun çağ dışılığı ile ilgili röportajlarını izlemiştim. Bunu da ekleyince doğrudan "nefret ediyor olmaları gerek, başka şekilde açıklanamaz" anlamında "nefret" ifadesini kullandım, kullanıyorum.

Tıpkı Witcher ekibinin Witcher, Acolyte ekibinin Star Wars evrenleri/lore'undan "nefret etmesi" gibi. Şunda çok haklısın, inanılmaz Amerikanlaştırılmış. Günün 1/3'ünü sosyal medyada geçiren ortalama altı zeka seviyesindeki Amerikan izleyiciyi hedef alarak yapılmış. Morgoth, Sauron gibi hakaretlerin karakterler tarafından kullanılması da aynı "kafaları karışır" endişesi bence hatta. Kalan senin benim gibi evreni seven normal insanlara da "seve seve bunu izleyeceksin" diyorlar sanırım.
  • nawar  (05.09.24 12:51:19)
zenci elf nedir ya.

san francisco'da geciyormus gibi dizi cekiyorlar.
  • baldur2  (05.09.24 12:53:32)