Diş hekimliği neden tıp fakültesinde değil?

neden tıp bitirenler dişçiliği uzmanlık olarak okumuyor? psikiyatri gibi mesela.

insanlığın ihtiyacına göre şekillenmiş olabilir.
herkesin dişi çürür, dolgu gerekir, kanal gerekir, çekim gerekir bir şeyler gerekir.
normal bir insan da 2-3 yılda bir dişçiye illa yolu düşer.
çok olan bu talebi karşılamak için piyasaya salınacak diş hekimlerini bir 6 yıl daha ertelemek uygun olmaz. gerekli eğitimi verip topluma salmak verimli olur derim.
  • WithWorth  (28.08.24 17:05:03)
Şurda anlatılmış;

www.reddit.com

Temel olarak diş hekimliği ve tıp tarihsel olarak ayrı dallar olarak gelişim göstermiş ve diş hekimleri tarih boyunca tıp disipliniyle birleştirilmeye direnç göstermiş. Bugün de diş hekimleri zaten kendi içinde dallanıp budaklanmış bir alan olan diş hekimliğinin alakasız birçok alanla haşır neşir olacağı şekilde tıpla brleşmesine karşıymış. Temel olarak bütün diş hekimliği eğitimi başka bir dalın içine sığdırılırsa bunun diş hekimliğindeki birçok uzmanlık alanını olumsuz etkileyeceğini düşünüyorlarmış.
  • akhenaten  (28.08.24 17:15:15)
diş hekimliğinin de uzmanlığı oluyor sonra tus gibi dus sınavına giriyorlar

  • jülsezar  (28.08.24 17:59:28)
(git: 1573629)

  • kibritsuyu  (28.08.24 19:01:14)