torpiller nasıl ortaya çıkıyor?

nerden nereye geldi, şu diplomayla nasıl buraya geldi gibi, twtter'da sözlükte linçlnen şahıslar oluyor ya bazen. bunları nasıl ortaya çıkartıyorlar? benim de bir tane ortaya çıkarttırmak istediğim var da, bu konuda ne yapabilirim. 2 yıllık el sanatlarından, belediyede mali hizmetler müdürü olmuş bir kız.

Belediyeler ve üniversite yönetimleri daha özerk bir yapıda olduklarından buralarda torpil gelenek halini almış durumda.
Öyle liyakat, hakaniyet, meşruiyet,fazilet, erdem vs aramak olmaz.

Geçenlerde de çıkmıştı bir vefat haberi nedeniyle üniversitenin sayfasının duyuru kısmında taziye mesajı yayınlanmış ama birbirileri ile akrabalık bağları olanların networku de ortaya çıkmıştı.

Fakülte biriminin yöneticisinin kendi ailesinden olanı kuruma alması vs. olmazsa olmaz adetlerimizdendir.
Hatta prof. gibi ünvanları gerçekte alabilmenin koşulları neye bağlı, arka planda kalan teamüller nelerdir bir zahmet duyurudaki akademikler bir söylesin. Uluslararası alanda makalesi olan akademiklerin sayısı bile oldukça sınırlı.
Öyle videolar varki internette biraz arka planda kalan gerçekler duyulduğunda, üniversitelerin tek işi diploma basmak mı sorusu akla geliyor.

Kısacası boşuna uğraşma.
Kısa vadeli ve cebini düşünen, ticaret yapan siyasetçi, politikacı yerine kendini bu toprağa adayan devlet adamları, yönetici yetişmediği ve yeni bir bürokratik anlayış oluşmadığı sürece bunlar her zaman ve maalesef yaşanacak şeyler.
Strateji , analitik düşünce , dünya g0ndemini takip etmek nedir bilmeyen sürüyle yönetici var.
Yer yer duyuruda da "kendi işinden habersiz" bir çok yöneticinin olduğunu burada okuyoruz.
Çalışanın az bir dikkati olmasa şirketi zarara koyacak kadar yönetici zekaya da sahipler bu üst katta oturanlar.

Devleti, geçim kaynağı sağlayan bir şirket olarak görmenin sonuçları bunlar.
Tamamen özveri değil, menfaat odaklı çalışma hayatının iş yerinde çalışan kişiler arasında oluşturduğu derin güvensizlik hissini de yaşayanlar bir zahmet söylesin. Bu kimseler boş zamanlarsa bir araya geldiklerinde alış veriş , araba, yemekten başka başka bir sohbet konuları da yoktur.
Kendi iş yerleri olsa, aralarında işsiz olanı asla işe almazlar.

Bana kalırsa, bunlar düşünüldüğünde şehirden uzak bir yerde, bir kaç hayvanı olan bahçesi veya tarlasıyla geçinen biri çok daha şanslı bunlara göre.
  • diyecevaplandı  (23.08.24 20:40:40)
aklı başında birisi torpilini açık açık söylemez ama son on yıldır torpilliler torpilleriyle gurur duyar utanmazlığına geldi. yerleştiklerinden itibaren uluorta "ben x'in adamıyım beni buraya x soktu" diye hava basıyorlar, etraflarına aba altından sopa gösteriyorlar. sözlükte twitterda "ortaya çıkarılan" tiplemelerin olayı bu. kimsenin dedektiflik yapmasına gerek kalmıyor.

  • titanyum22  (24.08.24 20:18:26)