Dask hakkinda

Diyelim 10 yildir dask odemesi yapiyoruz.
Ve artik yapmamaya karar verdik.
Ben bu isi biraktim, odedigim oaralari geri verin diyebiliyor muyuz?
Biri sordu da bana.
Mantiken alinmali gibi geldi bana.
Ama bilen var mi net olarak?

Sigorta bu.
Ödediğin sene sigortalısın. Afet olursa taahhüdü kadar para öder. Yıl bitince herşey biter.

  • Mirket  (22.08.24 23:48:31)
hayir.
her odeyen parasini geri alirsa zarari olanlarin parasi nerden karsilanacak?

  • sttc  (22.08.24 23:52:48)
Peki bu 10 yillik para nereye gitmis oldu. Devletin kasasina hibe mi edilmis oldu?

  • Kittie  (23.08.24 00:08:21)
Sigortaladınız karşılığında , niye hibe olsun ?

Arabayı kasko yaptırıp, kaza yapmadığımızda hibe mi etmiş olduk ?
  • jülsezar  (23.08.24 00:15:54)
Deprem fonunuz bu demisler de o yuzden geri alinir mi diye soruyorlar aslinda ama tamam alinmazmis diyecegim.

  • Kittie  (23.08.24 00:34:41)
Duyuru kızdı de.

  • gabe h coud  (23.08.24 00:47:04)
bunu piyango bileti almak gibi düşünün. 50 lira verdiniz ve çeyrek bilet aldınız. büyük ikramiye 20 milyon ve ikramiye size çıktı. 5 milyon ikramiye kazandınız. intikal vergisini ödediniz ve 4 milyon hesabınıza yattı. bu para nereden geldi? diğer bilet alanlardan elbette. biletine ikramiye vurmayan benim paramı geri verin diyor mu? elbette hayır.

her yıl sigorta bedeli ödüyoruz ve doğal afet sonucunda zarara uğrarsak havuzda toplanan paradan payımıza düşen miktarı alıyoruz.

benim başıma gelmez diye düşünüyorsanız sigorta yaptırmazsınız olur biter.

sonuçta bir havuzda para biriktirilmesi gerekli. dilerim kimsenin başına kaza bela gelmez ama sigorta/aktüerya olayı insanoğlunun önemli icatlarından biri olarak görürüm.
  • phonex  (23.08.24 02:25:27)
Fon ve sigorta farklı şeyler. Dask bir sigortadır ve ödediğin primi geri alamazsın. Ama bizim bilmediğimiz şekilde bir deprem fonunuz varsa o farklı bir şeydir ve bilemeyiz.

  • etna  (23.08.24 06:08:47)
Olmaz. Deprem olursa size ödediğinizden daha fazlazını ödemeyi taahhüt ediyor ve aldığı bu riskin ücreti omuyor ödenen para.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (23.08.24 06:39:46)
Sizi anlıyorum.
Geleceğe yönelik bir tehlike/risk nedeniyle para ödüyoruz bir şey olduğu da yok o zaman bu paralar ne oluyor?
neden olası görülen ve yaşanmayan riskler için paralar onlarda kalsın ki ? diyorsunuz.
Dini açıdan (devletin zorunlu saydıkları hariç) sigorta uygun bir şey de değil.

Aslında hepsi olmasa da en azından paranın yarısını onlardan geri almayı ben de isterdim. Ne de olsa sigortaya verilen para kasada sabit durmuyor başka bir yerlerde ticarete/borsaya/faize muhakkak konu oluyordur.
Bu bakımdan maddi "korkularımız nedeniyle" başkaları kurulan bu sistem üstünden kazanmaya her türlü devam ediyor diyebiliriz.

Yine geleceğe yönelik korkularımızı en iyi kullanan kurumların başında da bankalar gelir.
Bir çok dostumuzun bizi aramamasına rağmen bir gün telefonumuzı aniden müşteri hizmetlerinib arayıp "acil bir durum olursa diye " krediyi dayatması" onlar için gelenek halini davranışların başında gelir.

Sürekli borçlu haldeki bir toplumu, kapitalizm, küresel ekonomi çok sever. Oda ayrı bir konu.
  • diyecevaplandı  (23.08.24 06:58:27)
Geri alınamaz.
10 yıl boyunca döner yiyip sonra bunların parasını dönerciden geri istemek gibi bişiy.

  • michael_knight  (23.08.24 11:27:54)