Atıcılık ve okçuluk ile ilgilenen var mı, nasıl başlarım?

İstanbul'da yaşıyorum. Bakırköyde ferdi ya da kulüp lisansı çıkarılıyormuş galiba il gençlik ve spor Müdürlüğü şubesinde.

Sarıyerde Atıcılık ve okçuluk kulubü var. Beylikdüzündeyim. Okçuluk kursu buldum ama havalı tabanca ile Atış için bir kurs vs bulamadım.

Kendim havalı tabanca alıp poligona atış yapmaya gidip kafama göre takılmak istemiyorum. Antrenör eşliğinde öğreneyim istiyorum.

İlçe spor müdürlüğüne gitsem bilgi verirler mi? Atıcılık sitesinde il spor müdürlüğüne gidin diyor.

Anladığım kadarıyla çok yaygın bir spor değil. Neden sizce? Zengin sporu mu? İllaki parayla tabanca mi satın almam lazım havalı tabanca ya da tüfek ya da yaylı ok?

Özetle İnternet sitesinde detaylı bilgi bulamadım. Kulüpleri Google mapse yazdığımda adresleri bile çıkmıyor.

Direkt bu sporla uğraşan birileri varsa bilgi almak isterim.

mermi atmayacaksan pahalı değil, yaygın olmaması da alan ile alakalı, aldın eline bir yay, ok, nerede pratik yapacaksın sokakta mı, evin salonunda mı :)

köyde yaşıyor olsan, kendine yaparsın bir yer, etrafını çevirir tabelarını koyarsın, bir takım güvenlik önemleri var alman gereken onları yaparsın, istediğin zaman çalışırsın.
  • selam  (21.08.24 16:05:18)
birde hangi hobiye başlayacaksan başla, başlangıcı pahalıdır. başladıktan sonra maliyetler düşer.

diyelim ki yay ok 20 bin lira, sonraki aldığın oklar 300 lira, bir süre geççtikten sonra elinde bir sürü okun olacak zaten. hasar gördükçe tamirini düzeltmesini öğreneceksin falan sonraki oklar 50 liraya mal olacak sana.

o hobiyi yapan başkaları olacak, malzeme değiş tokuşu yapacaksın veya ikinci el alacaksın falan.
  • selam  (21.08.24 16:10:42)
Yuduf Dikeç olmak mi istiyorsun ? Bosver abi.

Av tüfegi al, bir koli de fisek..

"Ben kuslara nisan almam" dersen de fiseklerin içini kagitla doldur, öyle ates et.
  • Yourcousinmarvinberry  (21.08.24 18:38:16)
Benim erkek arkadasım komiser ve atış eğiticiliği yapabiliyor. Ben silah güvenliği ve bakımı ondan öğrendim. Sonra poligonda atışa gittik. Bazı poligon sahipleri emekli özel harekatcı olabiliyor. Bana böyle bir emekli polis artı erkek arkadasım temel seyleri gösterdiler. Eğitim de istiyorum dedim gerek yok düzenli atış yapsan gelişirsin dedi poligon sahibi. Eğitimler genelde 2 günlük, 2-4 saatlik ve pahalı oluyor. Eve almayacaksan güvenlik ve temizliğine gerek yok. Atışta başarılı olmak için bana bir çok farklı sekilde atış yaptırdılar, duruşumu düzelttiler. Bir süre sonra oturdu. Her ay atışa gitmeye çalışıyorum.

İleri seviye eğitimler de var ama o eğitimler daha çok polislere verilen eğitimler gibi. Bir seyin arkasında saklanırken cıkıp atış yaparak diğer yere geçmek gibi. Poligonda ön tarafa geçmek yasak oldugu icin bu eğitimler yapılmıyor.
  • jazzabel  (21.08.24 23:57:49)