Mantiken bu 2 kisiden hangisi hakli?

A kişisi 35-40 yaslarinda aylik geliri 125 bin tl

Tatile gidiyor ve arkadasina şoyle soyluyor.
"İnsanlar 30bintl ye 5 yildizli otelde kaliyor ben 3bin tl ye buldum kaldim"

Kendisine B kisisi soruyor. Yemek isini ne yaptin.
A kisisi : bime gidip ekmek ve krem peynir aldim ekmegime surdum. Cok uygun oldu.

B kisisi : bu sekilde mi tatil yaptin 10 20 sene sonra agzinda disbkalmayacak tansiyon seker fizik rehabilitasyon derken dondurma bile yiyemeyeceksin. En azindan bir ekmek arasi doner yeseydin boyle tatil mi olur bunun adi cimrilik.

A kisisine gore kendisi yatirim yapiyor peki giden genclik ne olacak 70 inde paran olsa ne yapacaksin diye soruyor b kisisi.

Sizce kim hakli. Orta yoluda yazabilirsiniz

Kimsenin hayatına kimse karışamaz. A kişisi kendi parasını istediği gibi harcar.

  • auroraaurora  (15.08.24 09:58:54)
A kişisi haksız ve cimri cidden. Tatile gidip ekmek üstü peynir yemiş öyle şey mi olur. İlla en pahalısını yesin demiyorum ama her yerde uygun seçenekler de var.
B haklı bence. 40 yaşında da bu işlere girişecekse yaşlanınca parayı napcak. Öğrenci olsa geliri az olsa neyse de.

  • jelly bear  (15.08.24 09:59:03)
A kişisi abartmış. İnsan yaşamında dengeyi kurabilmeli.

  • lazpalle  (15.08.24 09:59:54)
Eğer B kişisi A kişisinin sevgilisi, eşi, annesi, babası ise B kişisi haklı; değilse B kişisinin nutuk atmasına hiç gerek yok. A kişisi yaşını başını almış iyi kazancı olduğuna göre fena da bir eğitim seviyesinde değildir. Birikim yapması hayat önceliğinde iyi bir yemekten daha önde olabilir. Bu da kimseyi alakadar etmiyor bence.

  • ilgeru  (15.08.24 10:03:44 ~ 10:04:18)
B kişisi haklı ama A'nın kendi parası kendi hayatı.

  • nuisance2  (15.08.24 10:17:01)
1 hafta krem peynir ekmek yedi diye dişleri dökülüp gidecekse geri kalanımız çoktan mezarda olmalıydı.

bu biraz kültür, biraz zevk meselesi. kimisi tatilde hiç bişi yapmayayım, elimi sallıyım garson gelsin, elimi sallıyım içeceğim gelsin ister, kimisi kendi işini kendi görmeyi sever.
  • selam  (15.08.24 10:17:32)
herkesin hayatına kimse karışamaz o yüzden haklı haksız şeklinde bir çizgi çekmek doğru değil bana göre böyle konularda. siz ne düşünüyorsunuz diye sorarsan b kişisiyle benzer şekilde düşünürüm kesinlikle ama adamın kendi parası kendi hayatı sonuçta. cimriyse cimridir 40 yaşından sonra değişmez. benim arkadaşım olsa muhabbet esnasında bahsetse he he der geçerim, laf anlatmaya falan çalışmam. fakat kesinlikle beraber yola falan da çıkmam.

  • kanatlı kontun müşfik öpücüğü  (15.08.24 10:19:26 ~ 10:20:42)
A kişisinin kendisine faydası yok.

Yöneticiyse yanındakilere kan kısturuyor bile olabilir.
Ama öldüğünde kendinden sonraki varisleri yaşayacak onlara sağlam bir mal varlığı bırakıyor en azından.

B kişisi haklı.
  • diyecevaplandı  (15.08.24 10:20:04)
20 yaşında öğrenciyken gidilen tatilde gayet makul bir seçenekken 40 yaşında parası olan adamın yaptığı şeye tatil bile denmez.

  • kaptan maydanoz  (15.08.24 10:25:49)
İkiside haklı ama ikiside gereksiz tipler

  • basond  (15.08.24 10:29:37)
A kişisi gibi insanlardan nefret ederim. Para için yaşayan, parasını alacağına canını al tipler çok sinirimi bozuyor. B haklı

  • nundu  (15.08.24 11:20:59)
A ve B yakın arkadaşsa bilemem ama; herkesin hayatına kimse karışamaz.

  • isiaha  (15.08.24 11:38:05)
Tatilin amacı gevşeyip mutlu hissetmek, huzur bulmak. Eğer kişi rahat ediyorsa tatilin doğrusu yanlışı olmaz.

Ortak gidilen tatillerde orta yol bulunur elbet ama özellikle bireyselse ne yaptığının ne önemi var?

Adam huzur bulup eğlenmeye gittiği yerde yemeğe, otele ödediği parayı dert edip stres içinde dönecekse neden yapsın böyle bir şeyi? Cimriyse cimri insanlara uygun bi tatil yapmış. Neticede onun iyi hissetmesi önemli.

Ancak çıkarıma gelince iş değişiyor. B kişisi kafa açmış evet ama A kişisi konuya "millet 30 bine kalıyor ben 3 bine buldum" diye girerek daha önce kafa açmış. Bizde kendi hayatına odaklanmayıp en iyisi benim yaptığım, herkes öyle yapmalı diye düşünme sorunu çok yaygın.

Özetle A kişisinin yaptığı kendine göre güzel bir tatildir ancak tartışma anındaki senaryoda B kişisi haklı. Biri bana gelip siz keriz misiniz demeye getirse ben de saçmalama sen cimrisin diye herkes mi peynir ekmekle tatil geçirsin derim.
  • akhenaten  (15.08.24 11:47:15 ~ 12:22:03)
A kişise dd B kişide de tuhafmış gerçekten. Böylesi var mı lan gerçekten. Şu fakir halimle bile keyfim paşalarda bile yoktur. Temiz ve lezzetli sofralar benim vazgeçilmezim. Kendim de kurarım soframı. A ya ayrı B ye ayrı tükürüyüm. Balık yağı +1

  • geveze yazar  (15.08.24 12:01:09)
a kişisi komple garipte, b kişide ayrı garipmiş argümanı çok anlamsız, 1 hafta ekmek yemekle şeker hastası olunmaz, konu tatil kafasının nasıl olduğuna geldiyse b kişisi böyle tatil yapmıyorum ben herşey dahil relax tatil seviyorum dese hadi bir nebze.

  • eja  (15.08.24 12:44:41)
A kişisi tatile çok para harcarsa karakteri gereği daha mutsuz olur, Allah kurtarsın diyelim.

Genel olarak cimrilik mi, evet cimrilik.
  • burfak  (15.08.24 13:09:49)
A kişisine şu muhabbetin üzerine selam veren dahi haksız

  • kel aynak kusu  (15.08.24 13:20:29)
A kişisi cimri bu belli ya eskiden yokluk görmüş ondan bu halde ya huyu böyle çevremde böyle insanlar vardı.

  • komando kani var bende  (15.08.24 13:24:29)
" Kimsenin dişi 1 hafta peynir ekmek yedi düye düşmez." diyen arkadaşlar tatilde bile bu şekilde yaşayan A kişisinin normal gündelik hayatta bal bademle beslendiğini mi düşünüyorlar acaba?

Herkesin hayatına kimse karışamaz kesinlikle; illa yorum yapacaksam A oksijen israfı.
  • kumandanim  (15.08.24 15:45:13)
A kişisi ölünce damadı ve çocukları arabayı değiştirir, üstüne kalan parayı da dışarda karı kızla ezer. Kızları da altın dizer, instagrama konu çıksın diye sağda solda parayı çarçur eder. Ölen de yediği krem peynirle kalır.

Üniversitede öğrenciyken kaldığımız apartman her kata 4 daire 6 katlı binaydı. Hepsi aynı kişinindi, adam da en son katta bir dairede eşi ve 2 kızıyla kalıyordu. Adam o kadar cimriydi ki, bir kere biz öğrenci eve giderken poşetteki ekmekleri görüp ekmek almayı unuttum bir tanesini alıyorum diye emrivaki poşetten almıştı :D Ben de gıcıklığına amca ekmek x lira başka param yok ver ben alıp size getiririm diyince de poşete geri koyduydu :D Kendi oturduğu daire hariç 23 daireden kira alıyordu ama apartmanı karısı temizliyordu aidatı da almak için, asansörün bir anahtarı vardı yazın ve geceleri kitlerdi. Bu adam biz 3. sınıfın ilk dönemiyken öldü, kızları apartmandaki tüm daireleri ikinci dönem başlamadan sattıydı. Eni sonu olacağı bu.
  • koskoca kirpi  (15.08.24 18:02:39 ~ 18:03:49)