TOKİ yönetimi apartmanın çatısını tamir ettirmiyor. Ne yapabiliriz?

Merhaba,

TOKİ'de en üst katta oturuyoruz. Ev kendimizin. Etap yönetimi ve bina yönetimi seçilmiş özel yönetim. Ama dışarıdan bir şirket değil. Etap'ta oturanlardan 1-2 kişi yönetimde.

Yıllardır çatıdan evimize su sızıyor. Kışın tavandan çeşme açılmış gibi su akıyor.

Yönetimle defalarca şifaen ya da telefon vasıtası ile görüştük ve mesajlaştık. Resmi bir dilekçe vs yazmadık.

Yıllardır yaptırıcaz dediler, para topladılar, çatı tamiri için usta getirdiler ama hiçbir şey yapmadılar.

Yönetimin getirdiği usta "Ben sorunu tespit ettim, yönetime bildirdim ama tamir ücreti fazla geldiği için kabul etmediler." diyor. (Baca sacının değiştirilmesi lazımmış.)

Yıllardır çatı yaptırılmıyor.

Hukuki yollardan bu sorunu çözmek için nasıl bir süreç izlemeliyiz?

Önce noterden ihtar mı çekmemiz gerekli? Yoksa direkt dava mı açıcaz? Dilekçede ne yazmalıyız?

Bilenler bilgi ve fikir verebilirse çok makbule geçer.

Bir profesyonel yönetim şirketiyle tek başına yasal yol mücadelesi yapamazsın.
Bir hukuk desteği almanı öneririm.
Bir Avukatla görüş bence.
Whatsapp yazışmaları uzun bir süreci kapsıyor ve çözümsüzlük içeriyorsa yargıya gitmek için yeterli olur.
  • Mirket  (09.08.24 20:15:04)
Teşekkür ederim ama siz yanlış anlamışsınız. Ortada profesyonel bir yönetim şirketi falan yok. Sitede oturan 1-2 kişi yönetimi devraldı. Şirket falan yok. Eski klasik apartman yönetimleri gibi ama daha geniş çaplısı sadece.

Çatı için para topladılar, usta getirdiler, sorun tespit edildi ama pahalı geldiği için yaptırmıyorlar. Bizi oyalıyorlar.

Hukuki işlemleri nasıl başlatmam gerek? Önce noterden ihtar çekip sonra dava mı açmalıyım?

Avukat için ayıracak bir param yok açıkçası şu ara.

Nasıl başlayacağımı, nasıl bir yol izlemem gerektiğini öğrensem yeter.
  • anaphylacticshock  (09.08.24 20:53:43)
Pardon. O kısmı yanlış anlamışım. O zaman en uygunu korkutmak.
Defaatle müracaatıma rağmen, çatı akma sorunuma kesin ve tatmin edici bir çözüm getirilmemiştir.
Bugüne kadarki safahati gösterir whatsApp yazışmaları elimde mevcuttur.
Yargı yoluna gideceğim için açacağım davaya esas olmak üzere Yönetim KUrulunuzca mağduriyetimin giderilmesi maksadıyla yapılanlar ve yapılması planlananları tarih belirterek bir döküman halinde tarafıma ulaştırılmasını rica ederim.
yaz.
noterden yolla.
  • Mirket  (09.08.24 21:29:40)