pismemis kofte ve manti buzlukta ne kadar dayanir?

2022 aralik’ta yapilmis bir suru kofte ve manti var. -20 derecede duruyorlar. Apartmanda jenerator var, dolayisiyla elektrik kesilmesi sorun olmuyor.

Eve gelen ablaya yaptirmistim ama cok begenmedim o yuzden cok az yenildi, simdi bunlar cop mu oldu cidden? Max 6 ay diyorlar, o yuzden sordum.

Sizinki duyuru nick uyumu olmuş resmen o köfte mumyalanmaya başlamıştır artık :D
Max 6 ay elbette asla yenilmez 2 sene olacak :)

  • titanic kemancısı  (06.08.24 22:22:12)
Acı hayat. Peki ne yapacağım ben bu etleri şimdi?

  • nefertarii  (06.08.24 23:34:03)
Valla ben geçen seneden kalan şeyleri yiyorum bir şey olmadı.

Bir kısmını çıkarıp pişirin bakalım koku filan olmazsa, azıcık tadına bakınca bi farklılık hissetmezseniz yiyin bence :D

Not: asla ve asla işin uzmanı değilim :)
  • turuncu tonlarda  (07.08.24 00:00:42)
Hic bir sey olmaz,

Askeriye eski sistemde yillarca once dondurulmus etleri kullaniyorlardi.bizim evde askeriyeden beter 3 tane derin dondurucu var.yalan olmasin ama diplere inersem 5 seneden fazla bekleyen et kesin vardir.
  • duptıs  (07.08.24 01:38:14)
Derin dondurucuda uzun süre bekletilebiliyor işlem görmemiş etler de kurutulmuş etler de bekletilebiliyor ama kıymanın ömrü aynı şekilde değil. Emin olamadım. Kesilmemiş et olsa dene derdim ama kıyma için 6 ay bile uzun.

Bak aşağı yukarı aynı süreyi geçirmiş bir video buldum.
www.reddit.com

@duptıs yıllarca önce dondurulmuş etlerden kastın ne kadar eski? Alaydaki birçok yerin bağlı olduğu komutanlıkta yazıcı olarak görevliydim. Yemekhane denetlemelerine katılıyorduk. 1 kere bile 2 yıldan eski konserveye denk gelmedim. O 2 yılı da iki defa gördüm. Gerçekten bahsettiğin gibi yerler var mı?
  • nawar  (07.08.24 01:54:29)
@nawar
ben askerliğimi 2005`te yaptım. O zaman yemekhaneye gelen 1970 damgalı etler vardı, gerisini sen düşün.

  • zikardo  (07.08.24 03:03:02)
10 sene önce dondurucuya konmuş geyik eti ile ev sahibim bize bi ziyafet yapmıştı. Eğer eriyip donma durumu yoksa bi şey olmaz.

  • zimbirik  (07.08.24 09:24:01)
Zimbirik +1
Dondur-çöz olayı olmazsa uzun yıllar durur. İçinize dert olacaksa ilan verin burdan, ziyafete gelelim uzak değilseniz :)

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (07.08.24 09:50:24)
@zikardo ben ondan bir 10 sene sonra yaptım. 1 tane bile eski ürün yoktu. Bedellilerde eritmişler demek ki hepsini ya da denetlemeler artmış.

@zimbirik kıyma farklı bir konu. Tuzlanan, tütsülenen veya işlem görmeden dondurulan et aynı değil. Şok dondurulması tavsiye edilir, işlem görüp sonrasında buzdolabında yavaş soğuma değil. -18'in altı, dondurulmuş ürünleri saklamak için ideal ısı ama tabii ki.

Söz konusu kıyma olmasa +1 verebilirdim Zimbirik'e ama kıymayı dondurup evde buzdolabına atmak farklı bir şey. Riskli biraz.
  • nawar  (08.08.24 00:43:48 ~ 00:44:06)