Hangi Osmanlı padişahısınız?

Ben sanırım 1. Mustafa'yım. Osmanlı hanedanının sonu gelmesin diye kardeşi tarafından öldürülmeyip sarayda bir kafese kapatılmış, gün yüzü görmemiş. Orada delirmiş, ilk kez tahta çıktığında 96 gün saltanat sürmüş. O esnada ne bir cariyeye bakmış ne bir reform ya da çıkartma yapmış. "Lan bu deli mi, ermiş mi?" diye milletin kafasını karıştırmış. Tahttan indirip Genç Osman'ı geçirmişler, bunu tekrar kafese yollamışlar. Genç Osman dört sene sonra çok afedersiniz hayaları sıkılmak suretiyle feci şekilde öldürülünce kimseyi bulamayıp yine bunu çıkarmışlar tahta, bir yıl sonra tekrar indirmisler. Çok yazık bir karakter.

Siz kim olurdunuz?

Teşekkür ederim.

3. Selim'im, çok güzel bestelerim var ama bir o kadar da Fatih Sultan Mehmet'im, saçma sapan gevşekliğe gelemem.

  • muhayyer divan  (27.07.24 16:32:11)
Fatih gevşekliğe gelirdi aslında.

  • sekizdokuzon  (27.07.24 16:33:27)
ilmiği boynunda cem sultan

  • geveze yazar  (27.07.24 16:35:13)
Gevşekliğe gelmeyen yönü çoktu, ki kendisi de gayet ciddi ve müthiş eğitimlerle yetiştirilmiştir.

  • muhayyer divan  (27.07.24 16:37:12)
Eğitim şart tabii. Ama akşama kadar hokkabazlarla takılan, zamanının ötesinde bir zihne sahip insandan ben el şakası beklerim. Gemileri karadan yürütmek başlı başına büyük bir trollük değilse nedir?

  • sekizdokuzon  (27.07.24 16:39:46 ~ 16:41:00)
Hokkabazlarla takılan Fatih değil, yanlışın var

  • muhayyer divan  (27.07.24 16:45:35)
cem sultan yazacaktım :,)

  • deartheodosia  (27.07.24 16:49:17)
Sultan 3. Murat
Hem derviş hem padişah hem de müzisyen (bestesi var.

Gerçi padişahların hepsi seyri süluk görüyorlar ama 3. Murat’ı seviyorum
  • füt  (27.07.24 16:50:17)
@muhayyer divan,’ı okumamıştım:) şimdi gördüm selam ederim

  • füt  (27.07.24 16:50:59)
@füt

Selamlar sevgiler efendim :)
  • muhayyer divan  (27.07.24 17:13:28)
Powerlifting yaptığı için 4. Murat olabilirim.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (27.07.24 17:18:33)
Fatih oldugunu dusunmek istiyor insan tabi.

Biraz Koca Murad (dunya islerinden elini etegini cekip maneviyata yonelme istegi) ve 1. Mahmut (istanbul'u kutuphanelerle donatan kambur, aslinda cok is yapmasina ragmen degeri bilinmeyen padisah) var.
  • antikadimag  (27.07.24 17:28:57 ~ 28.07.24 08:24:14)
Pek padişahlık karakterim yok, ben padişah olsam yeniçeri beni devirirdi.

  • akhenaten  (27.07.24 18:08:26)
akhenaten +1
illa birini seçmem gerekiyorsa saraydan hiç çıkmayan bir padişah vardı kesin o olurum ben.

Üçüncü Osmanmış.
  • mutekebbir  (27.07.24 18:44:33)
II. Mahmut
Yavuz

  • gabe h coud  (27.07.24 23:04:56)
Şu zamanda ahtiyacımız olan temel şeylerden biri adalet.
O nedenle aklıma 4. Murat geliyor.

Kendisine bakıyorum da dönemine çok uygun düşmüş ve devlet için zorla da olsa gerekenleri yapmış.
Anadolu'dan İran'a sefere giderken bile halkın huzurunu kaçıranların anında cezasını vermiş.

Meselede haksız olduğu halde kasten birini öldürmek bu zamanda normal bir hal almış maalesef.
Böyle olmamalı.
  • diyecevaplandı  (28.07.24 00:00:19)
ii. mahmut.

arapların çok olduğu bir yerde yaşıyorum. anladınız siz onu.
ama mora katliamında hiçbir şey yapmadığı için çok kızgınım kendisine.
  • titanyum22  (28.07.24 04:15:54)
üçüncü osman
zaytung.com

  • abelardo  (28.07.24 08:50:14)
bi soruya daha böyle bir cevap vermiştim, padişah değilim bence ama ben tam bir pargalıyım. en tepede kelle koltukta geziyorum.

  • Hallegadola  (29.07.24 07:42:26)