su alırken ph değerine bakıyor musunuz?

şöyle bi durum var. ph'ına bakıyorum ama bazı sular mesela 8,0 ph var bazılarında 7,1 ph var. düşük olanın daha az lezzetli olması gerek nasıl oluyorda daha dusuk olan daha lezzetli olabiliyor?

mesela buzdağı diye bi marka var 7,1 ph. bu su harici su içemiyorum.

Alkali sular sağlıklı diye övülüyor (ki tartışılır) ama tatları bence de kötü. Benim favorim de Pürsu. Koçlara ait firma, Ali Koç bu kadar övmüyodur sağda solda. pH'ına baktım şimdi, 7,4'müş.

Ezcümle, pH'a bakmıyorum. Sevdiğim markalardan alıyorum. Sağlığa faydası da kesin değil alkali suyun
  • nundu  (17.07.24 21:07:50)
Hatırladığım kadarı ile ph en nötr konumu 7 idi 7-14 arası asitik 7-0 arası bazik oluyordu(yada tam tersi)

Ben bakmıyorum ph'a markasına bakıyorum
  • basond  (17.07.24 21:08:41 ~ 21:10:28)
bence sularla oynadılar. özellikle sakayla. içmeye doyamazdım ben sakayı. şimdi tadı çeşme suyu gibi desem yeri sanki.

ph sına bakıyorum. kemal milar takip ederdim ben siz portakalda vitaminken, birçok kişi dalga geçerdi ben pür dikkat dinlerdim saygı duyardım. sonra annesi vefat etti alaylar çoğaldı. kayboldu gitti.

ph bana ondan kaldı.
  • geveze yazar  (17.07.24 21:14:42 ~ 21:26:07)
@basond

0-7 arası asidik, 7-14 arası bazik. Ama alkali (bazikle aynı) denen sular genelde 8 civarı pH'a sahip.

@geveze

Saka hep çok lezzetsizdi ya
  • nundu  (17.07.24 21:26:26)
Ay valla götümde bile değil. Ona da dikkat edemem.

  • sparky  (17.07.24 21:29:05)
nope

  • cooperr  (17.07.24 21:30:53)
@nundu
@geveze yazar

bence saka suyu anormal derecede temiz ve berrak bi su. o kadar temizki suyun lezzeti yok. bu benimde dikkatimi çekti.

ama bazı sularda sanki dagdan akan su tadı lezzeti var.
  • Zetnikov  (17.07.24 21:32:34)
Bakıyorum ama sırf meraktan yani susayınca oturup ph seçemem.

yan hiç aa bunun 8 miş 7 miş deyip bıraktığım olmadı.

hiç demeyim gerçi hayat bilgisi dersinden sonra bırakmışlığım varmıştır belki ilkokulda.
  • ananiyimioguz  (17.07.24 22:45:31)
@Mehmettheslim

özellikle yazın aşırı sıcakta, heliki garanti ambalaş olarak, cam şişede olursa ve buz gibi olmalı bu şekilde içersen lezzet kafası o zaman geliyor.
  • Zetnikov  (17.07.24 22:46:10)
Ya bilmiyorum benim damak zevkime bi şeyler oluyor olabilir. Türk kahvesi de eski lezzeti vermiyor.

Ama bir zamanlar saka hastasıydım. Sok market gördüm mü uçarcasına girerdim. Birde o sıralar ph çok modaydı. Hatta karbonatlı su içtiğimi de hatırlarım. Çabuk manipüle olan biriyim. İlginç sayfalara dadanmîştım. Aidin salih grupları falan. Gümüs suyunu da ordan tanıdım. Ɓöyle daha neler..

Şimdi de ne olursa içiyom valla.
  • geveze yazar  (18.07.24 11:29:07)
biraz meraktan bakıyorum.
İlla yüksek olsun demiyorum, ama aldığım bir suyun ph'ı 6,5 gibi bir şey çıkıncı almayı bıraktım.
Asidik de olmasın bir zahmet.
  • burfak  (18.07.24 13:48:36)
mide asidimizin pH,ı 1,5-3,5 arasında değişiyor. aslında 6.5 olmuş 7.5 olmuş çok bir şey değil. zaten çok asidik ya da çok bazik şeyler içemeyiz pH olarak ağız ve yemek borusunu tahriş eder.

Neden bazik daha iyi diyorlar onu bilmiyorum araştırmak lazım. Yoksa mideye gidince bir etkisi kalmnıyor pH'ının :)
  • jülsezar  (18.07.24 13:57:52)