neden düdüklü fışlamaya başlayınca düğmesi kapatılıyor?

baştan tencere soğukken kapatırsak ne fark eder. ben bazen soğukken de kapatıyorum farkeden bi şey olmuyor. ama tariflerde hep fışlayınca kapayın deniyor.

Zamandan tasarruf

  • basond  (16.07.24 21:29:40)
Zerre fark yok, bire bir aynı şey.

  • kibritsuyu  (17.07.24 00:31:18)
deneme yapayım demiştim ben de, yine de yapayım. kaç dakika fark olacak.

  • geveze yazar  (17.07.24 08:05:36 ~ 08:05:48)
düğmenin kapatılması zaman veya enerji tasarrufu sağlamaz, sadece daha kontrollü pişirme yapmanızı sağlar. tencere içindeki basınç belirli bir eşik değerine ulaştığında düdükten ses çıkmaya başlar, bu aşamadan sonra pişme işlemi "gerçekten" başlıyor diyebiliriz. bu basınç değerine ulaşılmasının da standart bir süresi yok, tencere içinceki yiyeceğin türüne ve miktarına göre değişecektir. bu yüzden tariflerde pişirme süresi düdükten ses gelip kapatılmasına göre verilir genelde. tarifte "düdükten sonra 20 dakika daha pişirin" diyorsa siz kafanıza göre "düdük 10 dakikada öter, ben en baştan kapatayım 30 dakika pişireyim" dediğinizde yeterince hassas kontrol etmemiş olursunuz.

  • shadowfollower  (17.07.24 08:43:18)
ses gelene kadar altını ful açarsınız. ses gelince kapatırsın ve altını kısarsın. buna yarıyor benim için.

  • xrated  (17.07.24 08:49:13)
denedim, kesinliklee zamandan tasarruf oluyor. ama iyice ses çıkınca kapatmalı.

  • geveze yazar  (19.07.24 22:27:23)