arkadaşlar zekamı geliştirecek oyunlar önerir misiniz?

Sudokudan sıkıldım, satrancı sevmiyorum. Kelime oyunları olabilir. Teşekkür ederim.

Zekan bu yaşta gelişmez kiki diyenlerniz de olacaktır elbet. Onlar içinse açıklama: gelişmese bile gerilemesin, olanı olduğu yerde kalsın... iste anladınız siz

Ayrıca ücretli olmasın lumosity var ama hep aynı oyunlar. Çocuklara yönelikte olabilir.

  • geveze yazar  (14.07.24 16:32:06)
@sekizdokuzon'dan geometri dersi al. İnternette bir yerlerde mutlaka üçgenli açılı problemler vardır. Onları çöz.
Çok işe yarar.

  • Mirket  (14.07.24 16:34:17)
Sudoku olabilir

  • Zetnikov  (14.07.24 16:39:02)
Temel matematik test kitabım var, sık sık çözerim ordan ama şimdi canım telden oyun oynamak istedi.

  • geveze yazar  (14.07.24 16:39:41)
Sudoku varyantı denebilecek futoshiki ve kakuro var onlara bakabilirsin. Zeka geliştirir mi bilmiyorum da işte sudoku gibi ama farklısı olarak keyifli

  • nundu  (14.07.24 17:03:16)
tetris oynayabilirsiniz.

  • pispinti  (14.07.24 17:09:23)
  • numlock  (14.07.24 17:16:12)
kelime oyunun zeka ilerletecegini veya gerilemesini durduracagini sanmiyorum, daha dogrusu ben hic duymadim.

bence zor yolu tercih edip kitap okumalisin.
  • hot potato  (14.07.24 18:12:03)
Ben kitap okuyorum zaten de şimdi tel oyunu oynasım geldi ve hatta canım kelime oyunu istiyormuş. İndirdim bj tane. Zekayı boşver.

Birde geçen bir konuşmada duymuştum sözlükçülerin sevmediği bi doktordu adını unuttum. Beyne en faydalı aktivite yabancı dilmiş.
  • geveze yazar  (14.07.24 18:22:37)
@geveze, @mirket: geometri çalıştırabilirim sana, beleş.

  • sekizdokuzon  (14.07.24 18:24:53)
@Sekizon, çok sağ ol. Şu an yağmur yağıyor burda. Yağmurda dualar kabul olurmuş. Allah'ta güzel kalbine göre versin.

Ben matematik öğrenmeyi sevmiyorum.

Başka planlarim var.

Teşekkür güzel teklifin için.
  • geveze yazar  (14.07.24 18:36:53)
www.instagram.com

Şu reels in ilk saniyeleri :p
  • sekizdokuzon  (14.07.24 18:53:06)
briç kafa çalıştırıyor diye duydum hep. nasıl bir oyun bilmiyorum ama bütün yaşlılar kafaları çalışsın (gerilemesin) diye onu oynuyor.

  • neira  (14.07.24 19:02:49)
Simdi malesef istediğin cevap olmayacak ama bilimsel olarak elimizde "zeka geliştiren" bir şey yok.
Sudokuda efsane olan kişi sadece sudokuda efsane. Ya da satrancta efsane olan kişi onda efsane. Buradaki intelligence diğer alanlara gitmiyor yani. Misal satranc pattern recognition denilen olayda iyi olmani saglar ama satrancta iyisin diye misal çok iyi matematik problemi cozecegin anlami cikmaz.

Surada güzel örnekler vae bu konularda;
www.verywellmind.com

Cognitive decline (bahsettigin zeka dususunu engellemek) denilen olayı engellemek için de öneriler;
www.nia.nih.gov

www.health.harvard.edu

Duyuru için ozetlersek bir kişi zekasını korumak istiyorsa;
Sigara ve alkolden uzak durmali
Iyi uyku almalı
Sportif egzersiz yapmali
Sosyallesmeli
Beynini kullanacagi aktiviteler yapmali (kitap okumak, yazmak, muzik yapmak, bulmaca, satranc, sudoku, kutu oyunu, kart oyunu vs)
Akdeniz diyeti gibi diyetlerle beslenmeli

Kısacası böyle sudoku oynadim bitti değil yani.

Bu arada yabanci dil attığım linkte de söylenen crystallized intelligence tarafi için.
  • logisticsmanager  (14.07.24 19:25:03)