İkinci el eşya fiyatını nasıl öğrenirim?

Eşyalı olarak kşraya verdiğim evdeki kiracım ayrılıyor. Yeni tuttuğu ev eşyasızmış. Eşyaları da alsam olur mu bana bir fiyat ver dedi.

15 20 yıllık kocaman bir arçelik buzdolabı
Yine 15 20 yıllık bosch marka fırınlı ocak
2016'da alınmış lg direct drive çamaşır makinesi
2009 yılında alınmış samsung lcd tv
Karyolasıyla birlikte tek kişilik yatak
Muhtelif mobilya koltuk vs

Bedavaya da gitmesin ama kazıklamış da olmayayım. Ne kadar ücret istenir bunlardan? Kiracı, eşyaları bağışlayabileceğim kadar muhtaç durumda değil, eşyalar da kötü durumda değil. O yüzden uygun bir bedel belirlemek istiyorum.

Yarın sabaha kadar vaktim var. Siz yardımcı olur musunuz?

Sahibindeni tarıyorsun toplu satış fiyatlarına bakıyorsun. Kendi eşyalarınla kıyaslayıp bir fiyat belirliyorsun sonra biraz iskonto uygulayıp fiyatı söylüyorsun.

  • respect  (11.07.24 19:31:28)
2. el eşya 5 yıl kullanılmışsa yarı yarıya.
10 yıl kullanılmışsa 1/3

  • ankarakecisi  (11.07.24 22:08:03)
fiyattan ziyade 2. el piyasası ölücü bir piyasa elimdeki 5 senelik bosch ocaklı fırını 1000 liradan koydum ki 2 aydır soran eden yok, biri 200 veririm falan dedi.
sahibinden daha mantıklı komisyon kesmiyor letgo tam bir keşmekeş.
çevredeki tüm 2.elleri arayın ama çoğu ürün almıyor, avizelerim 4-5 senelikti mağazadan uçuk rakama almıştım adam tanesi başına 200 tl falan teklif etti. let goda aynı avizeyi 5k koyan vardı.
şans meselesi. bence sen teklif vermek yerine kaç verirsin de ve kurtul eşyalardan.
  • eja  (12.07.24 08:44:04 ~ 11:01:22)
2 tane mobilya var diye dusundum 13, 3 parcaysa 15

  • optimistbakunin  (12.07.24 09:08:12)
2 kira depozitosu vardı. 2-3 parça harici ne istersen al, depozitoya sayalım dedim, kabul etti. Bence iyi bir anlaşma oldu.

  • kibritsuyu  (12.07.24 12:52:14)
hayırlısı olsun, çözmenize sevindim de depozito ne kadardı bilmiyorum ama kuşa dönmedi mi abi o para eski kiracıysa? gerçi dövizse bilemem.

  • kumandanim  (12.07.24 14:27:29 ~ 14:27:55)
döviz olarak değil, türk lirası olarak iki kira.

lakin şöyle bir şey var. elbette ki depozito "iki kira tutarı" kadar. yani kiracı ilk girdiğinde kirası aylık 7000 liradan 14.000 lira verdi. ama bugünkü kira tutarı atıyorum 15.000 lira ise benim de iki kira tutarı olarak 30.000 lira iade etmem gerekmez mi? yani kira tutarı neyse onun üzerinden hesaplamak mantıklı değil mi? ben adama 30.000 lira verecektim, vermedim. karşılığında eşyaları verdim.

şu anda kirada oturduğum eve 2017 yılında bir aylık kira bedeli 1500 lira depozito verdim. şu anda 20.000 liraya oturuyorum. ben çıkarken adam bana çıkarıp 1500 lira verirse olur mu yani? 20.000 lira verecek. yani ben 20.000 lira isterim. kira neyse o kadar.
  • kibritsuyu  (12.07.24 17:09:02 ~ 17:10:15)
Abi valla bu dediğin ilk defa duydum ne yalan söyleyeyim, yoksa benim de içerde iki kira depozitom var da hiç sanmıyorum ev sahiplerinin böyle bişey yapacağını.

Tahminim imkansıza yakın yani :)
  • kumandanim  (12.07.24 17:39:27)
hocam öyle bir şey olabilir mi allahaşkına? yani eşyanın doğasına aykırı. o zaman kontratta "iki kira bedeli" diye belirtmenin ne anlamı kalıyor ki, doğrudan "14 bin depozito alındı" yazardık. bunun kaç kiraya tekabül ettiğini belirtmenin ne anlamı kaldı? kontrat tarihindeki kira bedelini, fesih tarihindeki kira bedeline iblağ etmeyeceksek "şu kadar kira bedeli" diye belirtmenin ne anlamı var?

ev sahibi böyle bir şey yapmayıp bunu anlayamıyorsa gitsin beynini muayene ettirsin, bu işler böyledir. gerizekalı değilse "kira bedeli" olarak belirtilen depozitonun cebine giren paradan değil, fesih tarihindeki kira bedelinden hesaplanacağını anlaması lazım. bi zahmet yani o kadarına da kafası çalışsın.
  • kibritsuyu  (13.07.24 00:53:07)