İşimden memnunum ama maaşım düşük ne yapmalıyım?

7 aydır çalışıyorum. Yaptığım işi severek yapıyorum çok yoğunum bu yoğunluk hoşuma gidiyor ne ara 7 ay geçti anlamadım, arada yöneticiye biraz ayar oluyorum o kadar.

İşim iyi ama maaşım çok düşük bana göre. asgari ücretin %30 fazlasını alıyorum. bana göre bu maaş en az 4-5 bin lira daha artması gerek.

yöneticiye söylediğimde sen gireli 6-7 ay olmuş zam istemen absürt olur 1 seneyi doldurunca maaş pazarlığı yapabilirsin anca dedi. bu doğru mu ? kendisini de çiğneyip bir üst yöneticiye gitmek istemiyorum. ne yapılır bu durumda?

eğer bir şeyler öğrenebiliyorsan, yaptığın iş sana bir şeyler katıyor ve ileri için anlamlı bir katkı sağlıyorsa çalışmaya devam et. en az bir sene iki sene takıl.

sonra zam istersin, vermezlerse iş ararsın. yeni iş bulmadan istifa etme.
  • tabudeviren  (10.07.24 22:38:04)
Yöneticine de ki "talebimi lütfen yönetime iletir misiniz? İsterseniz ben de konuşabilirim"
Yöneticini çiğneyip bir üst yöneticiye gitme. Senin için kötü olabilir.

İş imkanlarına mutlaka bak.
Bu şirket sana zam yapmak zorunda değil ama sen de daha iyisini bulursan burada kalmak zorunda değilsin.

Sen talebini yap, şirket düşünsün sana nasıl hayır diyeceğini.
  • michael_knight  (10.07.24 23:05:21)
O zaman bu maaş 7 ay önce de düşüktü. Yani düşük maaşla başlamışsın. İşe girerken zam, izin politikası vs. daha dikkatli görüşüp değerlendirmen lazım. Bu da bir tecrübe. Yeni işinde daha dikkatli olursun.

Aynı şirkette kalmak istiyorsan yöneticini dinle ama her zaman alternatifleri takip et. Ara sıra iş görüşmelerine gidip kendi iş piyasanın ne kadar olduğunu anlamaya çalış. Daha iyi maaş veren çıkarsa ayrılırsın zaten.
  • merhum  (11.07.24 08:01:37 ~ 08:02:41)
şu an bu maaşla geçinebiliyorsan yılbaşına kadar sabret. o zaman zam istersin.

benim yıllık kazancım $2.000.000 civarında olmasına rağmen yetmiyor. sürekli iş bakıyorum.
  • yazar yazmaz yazan yazar  (11.07.24 08:22:58)
yılbaşına kadar istediğin maaşı hakedecek şekilde performans göstermeye bak. şu an için yeni eleman konumundasın.

bu arada $20.000.000 yıllık maaşım varken ben bile iş bakıyorum. 2 mio alan garipler aramasın da ne yapsın.
  • lazpalle  (11.07.24 08:57:24)
yılbaşına kadar sabret derim ben de.

ben 18 yaşımda aylık 2.000.000$ kazanıyor olmama rağmen iş bakıyorum bu arada. maaşımı söylemiş miydim aylık 2 milyon dalırs falan yani.
  • oekuklu  (11.07.24 09:20:47)
Ben büyükannemden kalan trust fund nedeniyle reşit olmamama rağmen aylık 250.000 CHF stipend alıyorum yani çalışmsam da olur herhalde, fakat yine de ayağımı yorganıma göre uzatmaliyim. Sana tavsiyem 3-4 bin lira ne ki, takma bu kadar.

  • sanguine  (11.07.24 12:04:04)
Daha yenisin, o yüzden su an negatif gelebilir maas konusmak.

Vazgecilmeyecek duruma gelip, olmasa da olur pozisyonundan ciktiktan sonra elin daha rahat olur.

Bakma sen 20.000.000$ fakirlere ben 20.000.000 kuveyt dinari kazanmama ragmen sürekli is bakiyorum.
  • c1b2k3  (11.07.24 22:08:34)
işimi seviyor ve öğreniyorum diye hiç maaş pazarlığı yapmadım.
"performansını beğendiğimizden sana diğer arkadaşlara göre daha iyi oranda zam yaptık" dediler hatta ben de sevindim.

yaşım otuzu geçti ve benden önce cevap veren arkadaşlar gibi kazanmıyorum.
  • biseysorcaktim  (11.07.24 22:52:44)