aracı geri geri sürmek yasak mı?

diyelim ki istanbul'dan ankara'ya geri geri sürerek gitmek istedim.
cezaysa cezası nedir?

otoyolda geri geri gidemezsin, arıza halleri dışında yol kenarında durmak bile ceza sebebi. eski yoldan (hala çalışıyor mu bilmiyorum) gidersin ama.

  • malheiros  (09.07.24 14:15:24)
Ana yollarda ve oto yollarda geri geri gitmek yasak. Diğer yollarda da sadece manevra amaçlı serbest.

Bu suç TCK 179 trafik güvenliğini tehlike atma olarak değerlendirilir. Ve cezası 3 aydan 2 yıla kadar hapis.

Ayrıca araçla uzun süre geri geri gidersen şanzımana zarar verirsin. Ama bu başka bir konu tabiki.
  • nuevo  (09.07.24 14:38:21 ~ 14:40:24)
yasak

teknik olarak da olmaz:

- kısacık şanzıman en fazla 20-25km hız yapabilir o da yüksek devirde ve radyatör önde olduğu için motor soğuyamaz. ya da 5km hızla gitmen lazım.

- daha önemlisi aracın sürüş dinamikleri çok değişir. ufak direksiyon hareketinde savrulur spin atar.

-araçların ön freni kuvvetli arka frenleri zayıftır. geri geri giderken araçlar iyi frenleyemez. düşük hızlarda aracı durdurabilir ama 20-30km hızda savrulursun.
  • orpheus  (09.07.24 21:08:16 ~ 21:09:21)