Başka ülkelerin yemek/tatlısını beğenip evde denediğiniz tarifler var mı?

Heves edip evinizde de “ben bunun aynısını yaparım” diye giriştiğiniz, yapamasanız bile yine de mutlu olduğunuz tarifler var mı? Bucket list gibi oluşturalım belki damak zevkimize uygun çıkar ve evde deneriz, neleri evde denediniz/ denemek isterdiniz? :D

Spanish tortilla => patatesli soğanlı yumurta. Kahvaltıda ideal, menemenden sıkılınca arada değişiklik olsun diye bunu yapıyorum çok basit ve doyurucu.

Tinto verano (gazozlu buzlu kırmızı şarap)
Clara / Radler ( limon suyu + bira)

sıcak havalarda çok iyi gidiyor.
  • zikardo  (05.07.24 16:26:06)
Bir kitapta kola ve kırmızı şarap karıştılıp içildiğini okumuştum (şimdi baktım adı Kalimotxo imiş) ben de öyle içiyorum artık.

Youtubeda takip ettiğim çok yemek videosu çeken var en çok Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya yemeklerini çok canım çekiyor ama evde maksimum kızarmış pilav yapabildim şu ana kadar.
  • peki madem  (05.07.24 16:42:01)
Toskana bölgesine özgü biçimde yapılmış domates çorbası. Sıvıdan ziyade katı bir formu vardı ve yediğim en güzel şeydi. Türkiyedeki tariflerin tamamında biber kullanılmış ama aslında biber içermiyor. Sadece domates.

  • ruhen hastayim ben  (05.07.24 16:42:10 ~ 16:42:52)
Çok sevdiğim bir Etiyopya yemeği var. İsmi Beyaynetu.
Baklagillerden ve sebzelerden oluşan bir yemek. İnjera isimli hafif ekşi bir ekmekleri var. O ekmeği yuvarlak bir tepsiye serip üzerine bu yemekleri diziyorsun, yanyana diziyorsun ve yuvarlak şekli bozmuyorsun. Bir de domates salatası var. Elinle yiyorsun, çatal bıçak kullanılmıyor Etiyopya yemeklerinde. Bir parça injera kopartıp, injerayla yemeği alıp yiyorsun. Ben bu yemeği evde yapmaya çalıştım ama Etiyopya' nın kendine özgü baharatları var bizim kendi bahatlarimizla olmuyor. Tat olarak biraz yakaladım ama birebir aynı değil. İnjera yapmak için de teff tohumu aldım ama beceremedim. Baharat olarak, mitmita ve berberi kullanılıyor bu yemekte. Çok acı bu baharatlar. En acısı da berberi. Berberi bizim yediğimiz acılara benzemez :)

  • rock n roll  (05.07.24 16:45:42)
@rock n roll Japon körisi ararken şöyle bir site bulmuştum, belki biliyorsunuzdur ama bilmiyorsanız diye:

www.tosmagaza.com
  • peki madem  (05.07.24 16:48:17)
raclette grill
su lahana salatasi ve patates oluyor ya sinitzelin yanina, onlara bayilanzi
sweet and sour hazirlayip hamgi meyve varsa kokteyl
drunk cherry(henuz icmedim bekliyorum)
lychee surupla da kokteyl denedim fakat beceremedim
  • ala09  (05.07.24 17:09:24)
sogan dolmasi

esasinda pek baska bir ulkenin mutfagi sayilmasa da, bir keresinde bir bosnak restoraninda sogan dolmasi yemistim. esasinda adiyla tarifiyle malum turk yemegi ama bizim evde hic pisirmemistim daha once. hadi bosnak restoraninda yedim nasil olur diye denedim, perfetto! oldu.
  • birnevibahar  (05.07.24 17:20:36)
Gurcistan’da kinkhali yiyip aynisini yapmaya calismistim. Oradaki kadar olmasa da guzel olmustu. Ayrica italya’da bir yerde yedigim ispanak ve ricottali fume soslu ravioliyi ugrasa ugrasa basardim, aylardir sık sık yapiyorum.

  • gibicibicis  (05.07.24 17:23:11)
Bugün tarif dağıtıyorum :D tatlı işi zor geliyor bana genelde ama birgün hem uzak bir yerlerden olsun hem basit olsun diye bakarken bunu görmüştüm güzel oldu

youtu.be
  • akhenaten  (05.07.24 17:37:34)
İspanyol restoranında yemiştim somon küpleri, basit aslında küp küp kesip, unlayıp kızartmışlar.

Korede Tavuk sandviçin içinde badem vardı,
Yine korenin greyfurt çayı, beğendim fakat çok şekerli kışın gideri var. İngilizce arayınca youtubeta tariflar var.
Bol sebzeli pilav ama pirinci çok değil, içinde brokoli, biber, yeşil soğan doğramışlardı yine beğendim.
Yaparım diye aklımda kalanlar.
  • spherical  (05.07.24 17:59:24)
Nepal momosu (chutney sosuyla birlikte) iki kez yaptık, çok güzel oldu. Çok zahmetli olmasa daha sık yapardık.
Momo: junifoods.com
Chutney: www.youtube.com

Yine Nepal'den chatamari yaptık, eeh işte.
www.youtube.com

Filipin polvoronu yaptım, hazırı kadar güzel olmadı ama çok özler de bulamazsam iş görecek kadar iyi.
www.youtube.com

Ube ve pandan aromalarıyla Filipinler kekleri denedim. (Aroma olunca zaten her kek/ekmek tarifi uyarlanabiliyor ama en azından tadı Filipinlere özgü oluyor.)
www.youtube.com

Yine Filipinlerden pandesal yaptım.
www.kawalingpinoy.com

Hint mutfağından chicken tikka masala yapıyoruz ara sıra, muhtemelen Amerikanlaşmış bir tarif ama çok güzel oluyor.
cafedelites.com

Chicago'nun deep dish pizzasını evde yaptık, çok başarılı oldu.
sallysbakingaddiction.com

Edit: Tarifleri ekledim.
  • kobuzchu kiz  (05.07.24 18:04:06 ~ 06.07.24 16:05:40)
sogan corbasi var hosuma gidenlerden, bir de champurrado denemistim ama masa harina yerine misir unu koyunca orijinalinin yerini turmadi :)

  • in vino veritas  (05.07.24 22:28:58)
Sonradan aklıma gelenler oldu:

Gnocchi 1-2 kez denedim, sosu güzel olursa güzel olmama ihtimali yok zaten. (Çok tarif var, hangisini denediğimi hiç hatırlamıyorum.)

Poffertjes tarifi (Hollanda) gözüme ilişti, henüz deneyemedim ama güzel gözüküyor.
pudgefactor.com

Corn cake (Happy Moon's'da denedikten sonra) yaptım, gayet güzel oluyor. Masa harina yerine mısır irmiği kullanıyorum.
www.simplyscratch.com

Shokupan (sütlü Japon ekmeği) çok güzel bir ekmek, biraz brioche gibi.
www.chopstickchronicles.com
  • kobuzchu kiz  (06.07.24 16:18:21)