Günlük süt bu mudur?

Bebeğe yoğurt yapmak için günlük süt almamı söylediler.
Şunu aldım:
www.icim.com.tr

Bu değil dediler. Bence doğru aldım.
Ama şu da aklıma takıldı ismi "günlük süt" ama son kullanma tarihi 9 gün sonra. Benim hatırladığım günlük sütlerin raf ömrü 2-3 gündü.

Bebeğe yoğurt yapmak için doğru süt hangisi?
(Doktor özellikle pastörize olması gerektiğini söylemişti)

Kimi çiğ süt ile yapıyor ama pastörize süt ile yapmak isterseniz aldığınızı kullanabilirsiniz. Ben şunu alıyorum genelde: www.migros.com.tr Yağ oranı ne kadar yüksekse o kadar iyi tutuyor, aklınızda olsun.

  • fotrsapka  (11.06.24 11:39:39)
Bir arkadaşım kendine yoğurt yapmak için bimdeki günlük sütün iyi olduğunu söylüyordu

  • grimavi  (11.06.24 11:39:53)
Pastorize sutleri günlük sut olarak satıyorlar. Uht sutler de uzun omurlu sut.

  • instant crush  (11.06.24 11:43:09)
mandıradan jersey ineğinin sütünü alın pişirin ve yapın. en iyi süt o.

  • al basmadan donu var  (11.06.24 12:02:12)
@al basmadan o dediğiniz ürün pastörize değil galiba.

  • michael_knight  (11.06.24 12:04:14)
Evet, yoğurt yapılabilir süt odur. Ancak yağ oranı ile oynanmamış sütleri tercih edin. Besleyicilik için bu gerekli.

Doktor sağlık kaygısıyla pastörize demiş olmalı. Bu konuda maya çok daha önemli. Mayayı nereden ne şekilde temin edeceksiniz. Bakteri varsa mayada vardır. Zaten çiğ sütü kaynatıyorsunuz da maya öyle değil.

Mayalama ısısını tespit için süte parmak sokulup sayı sayılır ki bence o parmak da bir bulaş riskidir başlıbaşına.

Yoğurdu yoğurt makinesiyle değil de atadak kalma usulle yapacaksanız o parmakla kontrol yerine gıda ısısı ölçme aleti almanızı işlem bitiminde de alkol, sirke vs ile silmenizi öneririm.
Şunu yani
www.trendyol.com
  • Mirket  (11.06.24 12:07:58)
onur market varsa yakınınızda a2 sertifikalı çiğ jersey sütü var fiyatı 3kg yaklaşık 300 tl gibi bişey bayadır aldığım en iyi süt kendisi

  • eja  (11.06.24 12:41:47)
@eja @mirket doktor pastörize almamızı söyledi. Pastörize süt arıyorum.

  • michael_knight  (11.06.24 12:49:45)
Bizim hanım sadece TİRE ORGANİK SÜT ile yapıyor. Başka kullanmıyor.

  • etna  (11.06.24 18:36:04)