Kiracıma ne kadar zam yapmalıyım ?

Selamlar,

küçük bir şehirde 1+1 bir eşyalı bir evim var, içindeki kiracım 3 yıldır oturuyor, yalnız yaşayan, üniversiteyi geçen sene bitirmiş ve lcw gibi bir yerde çalışan tahminim odur ki maks 20.000 tl kazanan ( bu kısımda emin değilim ) biri.

Ev sahibi olarak kendisinden memnunum, sessiz sakin işinde gücünde biri, kirayı şu zamana kadar 1 kere bile geciktirmedi, evdeki bozulan eşyalar olduğunda video çekip bana gönderir eve iyi bakar.

şu an evde 2.500 tl ye oturuyor, emsal dairelerin kirası 10.000 tl, şehirde 1+1 en ucuz daire 7.500 tl.

Geçen gün beni aradı kira artış zamanı geliyor nasıl yapalım diye, ben bir araştırayım sana döneyim dedim ama mevcut ekonomik durumlardan dolayı insafsızlık yapmak istemiyorum. Bende İstanbul'da kirada oturuyorum, ev kredisi ödüyorum vs vs ama dediği gibi ben İstanbul'da ev sahiplerine söverken bana sövülsün istemiyorum.

Çok kararsız kaldım sizce onuda zorlamadan beni de üzmeden nasıl bir orta yol bulabilirim ?

Siz olsanız bu şartlar altında ne kadar kira istersiniz ?

Şehir küçük olur ama ahalisi zengin olur fakir olur her şey ona göre değişir. 1+1'lere 7500 istenebilen bir il çok da zengin sayılmaz diye düşünüyorum. Arkadaşın yaptığı iş nedir onu bilsek belki daha sağlıklı tahminler yürütebiliriz...

  • muhayyer divan  (04.06.24 23:43:17)
Kademeli olarak arttır. Önce 6 yap sonra 10. Bunu da söyle 6 ay sonra tekrar artacak diye.

  • ferenc  (04.06.24 23:44:39)
Pardon, özür, yazmışsın zaten...

Şu halde 5000'den aşağı istemem sanırım. Eşyalı olması da biraz daha artırır kirayı... sen bilirsin tabi ama...
  • muhayyer divan  (04.06.24 23:44:44)
İstese %25 yapar geçer ama kibarlık edip sormuş. 5 bin yapsanız %100 zam yapılmış oluyor. Yetmez mi? En ucuz daire 7.500 demişsiniz ama adam 3 yıllık kiracı bu rakam onu ilgilendirmez. 5. yılını doldurunca rayiç rakama yakın bir yere çekersiniz karşılıklı anlaşarak. Ama yine rayiç olmaz yani. Kademeli artıracam gibi bir saçmalık yaparsanız (6 dan 10 a gibi) ben kiracınız olsam yüzde 25 yapar geçerim. Hiç yapacağınız bir şey yok bu durumda.

  • Godless  (05.06.24 00:00:39)
Kendisi öğrenciyken yaz dönemi okulda olmadığı için kendisinden kira almadım @godless teknik olarak evet ancak manevi olarak %25 yapıp geçemez.

İşleri zora sokmak veya anlaşmazlık yaşamak istemiyorum, gözüm parada değil insani şartlarda bir yaşan sunabilmek ona elimden geldiğince. Yoksa bir şekilde çıkar veya çıkartılır.

Verdiğim detaylar ne kadar haklı olduğumu görün diye değil @muhayyerdivan'ın da dediği gibi daha detaylı fikir sahibi olabilmeniz adına verilen detaylar.
  • ebeş  (05.06.24 00:07:05)
Ben de verdiğiniz detaylara istinaden yazdım zaten. Kira almama detayı yoktu fakat bence yanlış yapmışsınız. Tamam iyilik etmişsiniz aranız iyi belli ki. Düşüncelisiniz de o da güzel. Ama hala %100 den fazla yapmamanız gerektiğini düşünüyorum. Bu aranızın iyi kalmaya devam etmesini sağlayabilir. Kiracınızla aranız kötü olursa 10+1 sene çıkaramazsınız. Şu an İstanbul'da lüks sitelerde 5-10 bine oturan insanlar var. Oturmadığı halde her ay kuşa dönmüş kirayı ödeyip ev sahibine gıcıklık olsun diye çıkmayanlar var. Kiracınızla iyi geçinin.

  • Godless  (05.06.24 00:13:19)
5 iyidir

  • jülsezar  (05.06.24 00:15:39)
Hocam bu işler hayır işi değil iyilikten maraz doğar bunu unutmayın. Profesyonel olun TÜFE yi aşarsanız da yarın bir gün haksız konuma düşersiniz insan oğlu çiğ süt emmiş.

  • anon1m  (05.06.24 00:29:14)
8bin olmalı. Piyasa 10mus zaten

  • Topalordek  (05.06.24 00:36:09)
Mantıklısı 10K
Orta yolu 8K
İyilik mode 7K
  • mhm  (05.06.24 02:52:09)
5.000tl

  • malheiros  (05.06.24 08:56:17)
TÜFE %60 civarı. bu civarda bir şey yapardım. 5. yıl sonunda rayiç bedele yaklaştıracağımı beyan ederdim.

  • burfak  (05.06.24 09:59:50)