engelli biriyle dalga geçeni şikayet etme ya da dava etme hakkım var mı?

o kişi kendini savunacak durumda değilse, savcı olmam mı gerek bunun için. bazen okuyorum bi aklıbaşında savcı şunu dava etsin falan diye.. teşekkür ederim.

Bu aslında bir ahlak sorunu. Ancak engelli kişi davacı olursa dava açılabilir. Üçüncü kişi olarak senin müdahale etmen hem işgüzarlık olur hem sonuçsuz kalınır. Hem de yargıyı meşgul ediyorsun derler.

  • muhayyer divan  (01.06.24 16:18:09)
mağdurun kendisi dava açabilir.

  • yetkili birine benzeyen abi  (01.06.24 17:16:28)
o tipleri dövmek en kesin çözüm.

  • numlock  (01.06.24 17:24:30)
kamu görevlisi değilse savcı da açamaz hakaret şikayete bağlı suç

  • jülsezar  (01.06.24 17:36:36)
senin şahit olduğun bir olay mı oldu? senle veya yakınınla mı dalga geçildi, eğer öyleyse söyle gelip ağzını burnunu kırayım. cezası da yok zaten biliyorum.

  • numlock  (01.06.24 17:44:57)
Ağız burun kırma cezası 6 yıldan başlar, çok afedersiniz sağlık çalışanı ya da kadınsa 8 yıla çıkar. Bu süreçte tutuklu yargılanırsınız, eviniz bitlenir ve çalışamazsınız ve işten çıkartılırsınız. Görüşme saatleri mesai saatleri içinde olduğu için ziyaretinize gelen de olmaz, zaten istese bile gelemezler çünkü cezaevleri şehir dışında olduğu için arabayla gitmek lazım.

Hakarete uğrayan taraf kendisi şikayetçi olmalı.
  • Mehmettheslim  (01.06.24 17:59:23)
@mehmettheslim o senin dediğin hayallerde. çok ağız burun kırmışlığım var, bu tip durumlarda da polis arkadaşlar hak verir, görmezden gelir.

  • numlock  (01.06.24 18:24:56)
uğraşmayın ya, değmez. böyle insanlar var ve hep olacak.

  • deartheodosia  (01.06.24 20:18:44)