dağınık çalışmak, bilgisayar klasörleri

merhaba,

çok dağınık çalışan biriyim.
masaüstünde klasör, dosya falan hepsi bir arada.
3 ay önce yaptığım bir çalışma var. yönetim bu akşam getir bakalım dedi, çalışmayı bulamadım.

kaydettiğim çalışma isimlerinden, klasörlere falan karman çorman, kendimden bıktım.

iş yerinde, masaüstü ve klasör düzenini nasıl kuruyorsunuz.
bazıları vardır 3 yıl önceki çalışmayı bulup çıkartıyor.
bende ise dün yapılan çalışma bile kayıp.

ilginiz için teşekkürler.

Her şeyin bir klasörü var ve buluta yedekleniyor. Her zaman her yerden ulaşabilirim böylece. Mesela 2023 - abc diye klasör var. Altında a, b, ve c klasörleri var gibi gibi.

  • playing star again  (29.05.24 22:17:49)
Kişisel konularla alakalı klasörüm var,
Projeler,
Genel bilgiler
İşle alakalı diğer konuları tuttuğum bir klasör var.

Genel bilgiler ve klasörler de alt klasörlere ayrılıyo konularına göre.
Mesela projeler klasöründe finans ve satış olarak iki alt klasör daha var.
Onun altında da projenin kendi klasörleri var.

Projeler/ finans/ yıl sonu raporu/
Gibi.

Yıl sonu raporu için benim toplarığım dosyalar için bir klasör, benim oluşturduğum çıktılar için başka bir klasör var.

Bu klasör ağacı her konuda, projede ya da genel bilgi de farklılık gösterebilir.

Ama iki konuyu aynı başlıkta toplayabiliyorsam direk onlar için ortak bi klasör açarım. Bir alt seviyede ayrı klasörlere ayırırım.
  • zimbirik  (29.05.24 22:19:01)
İşin en önemli kısmı dosya ismi. Dosya ismine mümkünse tarih de koyuyorum.
Klasörler de düzgün olsun tabi ki ama ben klasörlerde hiç gezmiyorum arama çubuğundan dosya ismindeki kelimelerle arama yaparak buluyorum dosyalarımı.

Çalışmayı nasıl bulamadığınızı anlamadım. Mesela dosya adını hatırlamasanız da o çalışmaya özel birkaç kelime vardır arama yapabileceğiniz ve onlarla bulursunuz gibi geliyor bana.
  • michael_knight  (29.05.24 22:38:56)
ctrl f + regex
tarihe göre sıralama

  • Mehmettheslim  (29.05.24 23:21:44 ~ 23:22:17)
Everything adlı uygulamayı yükle.

Kurulumdan sonra program sistemindeki tüm dosya, dizinlerin bir kaydını alır.
arama yerinde bulmak istediğin dosyanın tahminen bildiğin kadar adını yaz.
harfleri yazmaya başladığın an istediğine en yakın sonuçlar anında sıralanır zaten.
Sonra program üstünde sağ tıkla ve
Buradaki gibi sıralamalar yap:
i.hizliresim.com
Dosyayı oluşturma, değiştirme ve erişme zamanına göre ..

Yine olmadıysa bu kez dosyanın uzantısını göre arama yaparak sırala.
Mesela dosya bir word dökğmanı ise .doc veya .docx yaz arama yerine.
Sonrasında yine üstte belirttiğim türde sıralamaları yap ve 3 ay önceki yakın tarihlere bak.
Dosyayı bulamaman imkansız.
bulamazsan bilgisayarına virüs girsin sen de çokça kilo alırsın umarım :)
  • diyecevaplandı  (30.05.24 07:00:50)
Aynı problemi ben de yıllar önce yaşıyordum. Şimdilerde Mac ya da Windows kullanırken, masaüstünde kesinlikle ne ikon ne de dosya tutmuyorum. Hem ferah duruyor hem de düzenli. Dosyalarımı Dokümanlarda ya da farklı klasörler altında 01... 02... şeklinde ana kategorilere atıp saklıyorum. Aceleyle kaydedilecek bir şey olduğunda ya İndirilenler'e ya da hızlıca masaüstüne atıyorum ki sonra gözüme çarpsın ve düzenlemeyi unutmayayım.

  • VIPCH  (30.05.24 09:32:53)