beyinde sahte dopamin üretebilir miyiz?

Yani şöyle örneğin uyuşturu kullanan yoksunluk krizi esnasında bunu beynine aslında kullanıyormuş telkini verse o hazzı yaşatabilir mi? Beyni bu şekilde eğitmeni yolu bulunabilir mi?

Bir ara popüler olan I-doser isimli bir program vardı. Bir süre kullandım. stereo kulaklıkla dinlenmek sureti ile ses dalgaları ile beynin ilgili noktasını harekete geçiren bir program. Ses dosyaları ilgili duygu/his ile isimlendirilmiş, aralarında dopamin de vardı. Araştırın, kafanıza yatarsa bir deneyin.

  • dark-tower  (29.05.24 21:29:59 ~ 21:30:53)
Robert Nozick'in experience machine diye bir düşünce deneyi var. Ona da bir bakın. İşin felsefi boyutu:)

  • prole  (29.05.24 22:28:26)
Aşık olabilirsin, çok zor bir işi başarabilirsin ama hissedilir bir etki kimya desteği olmadan zor değil, imkansız.

  • kimlanbu  (29.05.24 22:51:35)
Antidepresanlar?

  • doharkoman  (30.05.24 09:31:09)
dopamin ve serotonin birer nörotransmitter yani nörönlar arasında iletişimi sağlayan moleküller.

ssri (andidepresanlar) veya (SNDRI) Dopamin geri alım inhibitörü. bunlar nörotransmiterin yıkımını engeller ama kendisini üretmez.

beyindeki tüm olaylara elektrik sinyalinin beynin bazı bölgelerinden çıkıp başka bir kısmına sinyal taşıması gibi düşünebilirsin. yeni bir alışkanlık-yeni bir düşünce biçimi ise beynin bu şekilde çalışacak yeni yollar üretebilmesiyle oluşuyor. bahsettiğin durumda - yoksunluk krizinde bunu yapacak ve pekiştirecek vakit + algı açıklığı olduğunu sanmıyorum.

ama madde bağımlılığı tedavisi sonrası işin büyük kısmı bu bahsettiğin alışkanlıkları oluşturup uzak durabilmesini sağlamak.
  • orpheus  (30.05.24 14:32:56 ~ 14:36:27)