türkiye'de a ve b segment araç kıtlığı

selamlar

yalnız yaşayan biriyim. ilk aracımı almayı düşünüyorum. küçük bir araba almak istiyorum. bu segmentlerdeki sıfır araçlara bakıyorum ama bazıları şu dönemde ya satılmıyor ya da özellikleri kısıtlı. neden? satılmıyor mu? başka bir sebebi mi var?

örnek:
citroen c1
toyota yaris
nissan micra
fiat 500'in otomatik viteslisi
renault zoe
audi a1

a segmenti boşver. aşırı küçük. yazdıkların hep b sınıfı zaten c1 yıllardır yok.

alacaksan polo-corsa ya da clio al.
  • jelly bear  (28.05.24 23:34:48)
Turkiye ile alakasi yok. Satmiyor bu modeller.

A1 artik uretilmiyor. Yaris artik uretilmiyor? C1 artik uretilmiyor. Micra artik uretilmiyor.
Ayni markalarin bunlara alternatif araclari var.
  • thetruenorthstrongandfree  (28.05.24 23:46:04 ~ 23:48:26)
yaris üretiliyor var.

  • jelly bear  (28.05.24 23:52:10)
  • thetruenorthstrongandfree  (28.05.24 23:57:11)
www.toyota.co.uk

ABD'de bitmiş olabilir ama UK ve Avrupa'da var, hybrid olarak devam ediyor.
  • nhk ni youkosu  (29.05.24 00:49:34)
Ötv nedeniyle giriş araçlar orta sınıf fiyatına satılıyor. Dolayısıyla alıcısı orta sınıf, üzerine 3-5 daha koyar üst segment alırım diyor. Yani bu aracın alıcılarının bütçesi yetmiyor. İlk aracın olacaksa 10-15 yaş arası bir araç mümkünse japon olsun.

  • rastinon  (29.05.24 01:47:31)
hyundai i10 - kia picanto hala üretiliyor ve satılıyor. hatta i10 a sınıfının en çok satılan arabasıydı yanlış hatırlamıyorsam.

  • inheritance  (29.05.24 08:30:40)
yaris bayilerde elde kaldıysa var. yenisi gelecek mi bilmiyoruz dediler. 1-2 yasında az km bulmak mümkün.

suzuki swift var bunlara ekleyebilecegimiz. üstelik şerit takibi, çarpışma önleyici vs de var.
  • unalub  (29.05.24 09:18:59 ~ 09:22:01)
eşim picanto kullanıyor çok memnun hatta arada bende kullandım kalıbından çok daha iyi bir araç bence düşünülebilir.

  • basond  (29.05.24 10:08:37)
B segmenti arac o kadar da az degil, asil kitlik daha cok A segmentinde. Bana kalirsa fiyat farkinin gorece az olmasi ve Turkiye'de yalniz yasayan insanlar olsa da aile, arkadas vs alip bir yerlere gitmek daha yaygin gibi.
Ornek olarak 4 kisi i10'da pek rahat edemez uzun yolda ama i20'de idare eder, i30 ise tam ideal boyutun basladigi yer.
Hollanda'da A segmenti cok bol, daihatsu sirion ve benzeri cok yaygin olmayan markalarin arabalari bile bolca var. Aylik vergi anlaminda avantaji buyuk oldugu icin boyle sanirim.
  • mbond  (29.05.24 10:18:04)
Ben asıl Toyota Aygo falan neden gelmiyor diye düşünüyorum Citroen Ami'nin bile kapış kapış gittiği ülkede Yaris'in ufağı peynir ekmek gibi satar ama getirmiyorlar.

Bu arada listeye koymamışsın ama Clio deli gibi satıyor mesela.

Micra çok yakıyor ve sıfırı pahalı diğerlerine göre. Yaris de Clio'ya göre vs. pahalıdır ilk satın alma ücreti, yakıtı iyi ama hele hybrid ise daha da iyi. Fiat 500 çok yok çünkü o da pahalı. Ama Hyundai i10 çok sattı mesela. Her yerde görüyorum ben onu.

Genel olarak o kadar küçük araca 1 milyona yakın para vereceğime ile başlayan cümleler yüzünden satmıyor ama özellikle A sınıfı bizde. TOGG'u C suv yerine böyle herkesin alabileceği rekabetçi bir fiyatla A-B sınıfı hatchback olarak satsalardı ilk model olarak çok avantajlı olurdu bir zamanın Şahin'i, Doğan'ı gibi herkesin altında görürdük muhtemelen.

Konudan konuya atladım biraz ama böyle özetle.
  • chicha_v2  (29.05.24 14:07:49)
@chicha evet clio, corsa, polo golf vs var fakat bunu biliyoruz zaten:) ben seçeneklerin az olduğunu düşünüp olmayanları yazmak istedim. bazıları türkiye'ye gelmiyor ya da üretimden kalkmış olabilir ama genel olarak bir eksiklik hissettim.

  • yedigimiztavuk  (29.05.24 16:43:56)
"tek kapi corsa cok ucuz diye ulkeye girisini yasakladilar, muayenesini 1 yila indirdiler."
(bkz: #164839775)

  • lambırcek  (29.05.24 17:46:12)