Dışarıda yeme alışkanlıklarınızda bir değişim oldu mu?

Belki defalarca sorulmuştur ama bir de ben sorayım :)

Pandemi sürecinden önce haftada belki 2-3 kere dışarıda yerdik.

Bu son abartılı zamlara kadar da haftada 1 kere de olsa ya mekanda, ya da sipariş formatında dışarıda yerdik.

Fakat şu anda fark ettim ki neredeyse hiç dışarıdan yemiyoruz.

Esnafın ve zincirlerin abartılı zamları da etken oldu elbette ama en son evde bildiğiniz yufkadan harika lahmacun yapınca dışarıdaki kimliği belirsiz yiyecekler iyice gözümden düştü.

Mesela yarım saatte evde (metrochef hazır pizza tabanıyla) bir pizza yapıyoruz, ki dışarıda ciddi para ödersiniz.

Ek olarak restoranlarda ki yemeklerin aşırı sağlıksız olduğunu düşünüyoruz. Margariniydi, msg'siydi, ayçiçek yaglariydi...

Sizde durumlar nedir?

İstediğim şeyi yiyemeyeceksem neden çalışıyorum ve o kadar çalışıyorum gidip kendime harcayayım iki temel düşüncem.

Sadece geçen bir içecekte çok fena kazıklandım. İçecek dışında iskender, kebap düşünmeden alırım. Cumartesi ya da pazar dışarıda yemeyi severim.

Ama kaliteli olanı ayırt etmek gerekiyor. Dışarıda yemiş olmak için beğenmediğim yerde yemem.
  • dissendium  (23.05.24 21:16:13)
Yemek yapmakla ugrasmayi sevmiyorum, mutfagim kucuk, arac gerec az, bulasik makinem yok bulasik ciksin istemiyorum, tek yasiyorum yemek yapmak gereksiz is gibi geliyor vs var birkac esasli sebebi. Tum bunlar toplaninca gecmisten cok daha fazla disarda yiyorum. Hindistan goruntusu vermiyorsa temizdir sagliklidir deyip geciyorum, mırın kırın etmiyorum. Param disarda yemeye yetmeyene dek disarda yemeye devam. Fiyatlar da umrumda degil, tasarruf yapacak durumumuz yoktur, gelen kiraya yemeye gidiyor iste oldugu kadar. Haftada min 3-4 disardan yiyorum.

  • nic cage  (23.05.24 21:27:16 ~ 21:31:17)
Nic cage'e çogunlukla +1

Evde mikrodalga ve airfryer var. Onlarda hiçbir ön hazırlık gerekmeden pişebilecek, hazırlık+yemek+bulaşıkları makineye koymak 20 dakikayı geçmeyecek şeyler yiyorum evde. Gurmepack, yayla, tada gibi hazır yemekler mesela çok iyi. Çeşitleri de arttı baya son dönemde ve içeriklerine bakınca zararlı bir katkı da yok.

Bazen her gün dışardan söylüyorum, bazen de haftayı bu saydıklarımla geçiriyorum. Mesela bu akşam yemeğim, tada marka garnitürlü enginar ve yine tada marka ankara tavaydı. Yanında yoğurtla. Genelde lezita gibi hazır tavukları airfryer'a atıp yanında hazır makarna ya da bulgur pilavını mikrodalgada pişirip yiyorum. Bana yetiyor yani fazlasında gözüm yok.

Tek sorunum lezita tavuklar çok sağlıklı sayılmaz ve lezita malum çok iyi anılan bir firma değil medyada. Onun yerine ikame edebileceğim bir şey bulabilirsem benden iyisi yok.

Msg zararsız, diğerleri konusunda haklısın
  • nundu  (23.05.24 21:32:54 ~ 21:37:50)
Eskiden beri sağlıksızlığı ve hijyen endişesiyle dışarıda yemekten kaçınırım.
Tek istisnası malum sebepten balıktır. Onu da ızgara formatında yerim.
Fiyat konusu beni çok etkilemedi.
  • Mirket  (23.05.24 21:45:26)
pahalılıktan sonra daha az yiyor oldum. zaten çoğu restoranda porsiyonlar fiyat artarken tersi olarak azalmış durumda. hem kalitesiz hem pahalı yemeğe para vermek dokunuyor.

  • Kediyi üzdün  (23.05.24 22:51:34)
Eskiden dışarıdan filan çok yerdim ama son 4 senedir dışarıdan hiç yemek yemiyorum, tatildeyken filan yiyorum tabi de evde yemek yapmayı sevdiğim için bu bakımdan şanslıyım. Sağlıksız ve kalitesiz olduğu için beğenmiyorum, ucuz ya da pahalı verdiğim paranın karşılığını asla alamadığımı düşünüyorum. Evde en kötü yumurta kırar yerim ama mutlaka evde yerim, her gün yemek yapıyorum çok uzun da sürmüyor artık alıştığım için. Protein olarak tavuk ya da kendi yaptığım köfte, diğer seçenek de sebzeler oluyor, fırında ızgara sebze, bulgur pilavı, normal pilav, salata, sebze graten vs vs planlayınca çok hızlı oluyor bunlar. file market te satılan içeriği temiz falafel var çok güzel 44 tl ye satılıyor ama hemen bitiyor fırında 15 dk da pişiyor, turşu+ camda satılan sağlıklı mayonez var mesela günü kurtaran parçalar :D

  • titanic kemancısı  (23.05.24 22:58:50)
ben çok para verip kalitesiz yemek yemekten bıktığım için dışarıda yemeyi çok azalttım. ankarada aşırı meşhur olmuş aspavalardan birine gittik yumuşak patates kızartmasının üzerine çok bariz margarin dökmüşler neden yani neden? adam başı da 400 tl ödedik içecek falan yok. yani gider simit ayran yerim daha iyi.
sağlıklı seçeneker de çok pahalı subwaydan salata üzeri tabuk alıyorum 200 tl mesela gerçekten değer mi=

  • iwillsee  (24.05.24 12:40:47)
Pandeminin etkisi değil de tek başıma yaşıyor olmanın etkisi oldu. Ev arkadaşıyla yaşarken mutfağı komple meşgul ediyordu hep o nedenle ben de hep yemekleri dışarıda yiyip geliyordum eve. Şimdi evimde rahat rahat takıldığım için dışarıda yemek yemiyorum. Eve de söylemiyorum kendim bir şekilde hallediyorum.

  • peki madem  (24.05.24 13:46:59)